TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters. O vyhliadkach na obnovenie tzv. obilnej dohody, ktorej platnosť má vypršať 18. marca, diskutoval v stredu ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov so svojím tureckým rezortným kolegom Mevlütom Čavušoglom na okraj zasadnutia skupiny G20 v Naí Dillí. Podľa vyhlásenia ruskej diplomacie pokračovanie obilnej dohody "je možné len vtedy, ak sa zohľadnia záujmy ruských výrobcov poľnohospodárskych produktov a hnojív, pokiaľ ide o ich neobmedzený prístup na svetové trhy".
Dohodu o odblokovaní ukrajinských čiernomorských prístavov podpísali Rusko a Ukrajina za sprostredkovania Turecka a OSN vlani v júli v Istanbule. Dohoda nemôže byť predĺžená, ak s tým nesúhlasia všetky zúčastnené strany. Rusko už signalizovalo, že nie je spokojné s viacerými jej aspektmi.
Ruský poľnohospodársky sektor pritom sankcie Západu obzvlášť nepostihli, približuje Reuters. Moskva však označuje za prekážku vo vývoze svojich hnojív a obilia sankčné obmedzenia v oblasti platieb, logistiky a poisťovníctva.