Spomienky miestnych
V rodnej obci Renáty ostali z toho, že mala k terorizmu viesť aj svoje deti, šokovaní. „Nemysleli sme si, že by obvinenia mohli byť pravdivé. No vyzerá to, že sme sa mýlili. Videl som ju tu naposledy asi pred 10 rokmi, mala na sebe tradičný islamský odev. Bola niečo vybavovať na obecnom úrade aj s manželom,“ prezradil jeden z dedinčanov.
Starosta Norbert Kluka si na Renátu vôbec nespomína. Keď odišla z obce študovať do Moskvy, bol totiž ešte malý chlapec. „Vôbec som ju nepoznal. Zistil som, že bola naša občianka, až keď sa to začalo medializovať,“ hovorí starosta.
Aj on vie len od ostatných obyvateľov, že v dedine bola naposledy pred vyše 10 rokmi. Dokonca podľa dedinčanov neprišla už ani na pohreb svojho otca. V rodnom dome ostala žiť len jej mama, sestra sa vydala do Nemecka.
S deťmi treba pracovať
kriminalista Matej Snopko
Detská myseľ je čistá ako nepopísaný papier. Ak naň čokoľvek napíšeme, zostane to tam prevažne nezmazateľne, pokiaľ sa neurobí náprava, k čomu sa vie vyjadriť psychológ. Pokiaľ dieťa vyrastá v agresívnom prostredí a má za vzor agresívnych ľudí, je veľká šanca, že sa z neho vyvinie agresívny a nepríjemný človek. Samozrejme, nemyslím si, že z každého a nutne, pokiaľ je v takom prostredí. S takýmito deťmi sa treba zapodievať, aby sa dostali do normálu. V mnohých prípadoch sériových či brutálnych vrahov sme videli, že mali nízku empatiu. To znamená, že sa nevedeli vžiť do pocitov a utrpenia iných, robili si svoje a bolo im jedno, čo druhí cítia. Hra na popravu a podobne je ideálnym prostriedkom, ako vychovať z detí nebezpečných ľudí. Ak si však uvedomíme, aké majú deti počítačové hry a čo to s nimi robí, toto je počítačová hra, ale v realite. Deti nie sú odsúdené na skazu, ale treba s nimi pracovať.
Prostredie zanechá na človeku stopu
psychiatrička a sexuologička Danica Caisová
Prostredie si nevieme celkom vybrať, ale vyformuje nás tak ako genetické základy, rodičia, rovesníci. Samozrejme, za predpokladu, že jedinec je intelektovo aspoň priemerný a má stabilnú osobnosť. Ak tam pristupujú ešte iné psychické faktory, je to ešte zložitejšie. Prostredie, v ktorom vyrastieme, vždy zanechá na človeku stopu, čím je mladší a menej osobnostne zrelý, tým ho to môže ovplyvniť viac. Ľudia, ktorí sa ocitnú v inej kultúre ako v tej, v ktorej vyrástli, to majú veľmi ťažké. Čím je človek starší, tým ťažšie sa naučí žiť v novom svete, čím je mladší, tým mu to ide ľahšie.