O jeho konci sa špekuluje pravidelne, už odkedy do funkcie nastúpil. Naposledy sa podobné debaty rozhoreli v súvislosti s meškaním výstavby nemocnice Rázsochy, na ktorú idú stámilióny z eurofondov. Ministrovi uložili zoznam krízových opatrení, ktoré mal unáhlene spraviť. V súčasnosti je však jeho koniec o to sťažený, že vláda nemá oporu v parlamente a je závislá od vôle prezidentky.
Lengvarský šokoval, keď oznámil, že o svojej rezignácii už hovoril aj s Eduardom Hegerom. Vzhľadom na meškanie výstavby nemocnice Rázsochy jeho konanie nie je až také prekvapivé. Národná implementačná a koordinačná autorita (NIKA) Úradu vlády SR vyčíta ministrovi zdravotníctva okrem toho aj výstavbu a obnovu siete Zdravotnej záchrannej služby či enormné zdržanie pri plánovanom nákupe nových sanitiek. „Rád by som oznámil, že vzhľadom na situáciu, ktorá je v poslednom čase, a niektoré pochybnosti o výkone mojej práce, som oznámil pred chvíľou premiérovi, že som pripravený podať žiadosť o ukončenie svojho poverenia,“ skonštatoval.
Mal odísť už dávno
Jeho odchod víta aj strana Za ľudí, konkrétne dočasne poverená ministerka investícií a predsedníčka strany Veronika Remišová. „My sme už dlho hovorili, že projekt Rázsochy a celkovo implementácia plánu obnovy na zdravotníctvo stojí alebo je na zlej ceste,“ skonštatovala. Lengvarského šéf Heger priznáva, že ministerstvo zlyháva.
„Preto sme nasadili aj krízové riadenie. Mojím cieľom je, aby sme odstránili všetky prekážky a začali dobiehať zmeškané obdobie. Zatiaľ to všetko vyzerá, že sa to môže podariť,“ reagoval po rokovaní vlády. Heger mal mať problém s ministrom už niekoľko týždňov aj po tom, čo musel prevziať rokovania s lekármi kvôli výpovediam. Podľa Denníka N tiež Úrad vlády žiadal, aby vymenil časť svojich podriadených, ktorí mali na starosti plán obnovy, čo však Lengvarský odmietol.