Do diskusie bolo podobne ako pri úvodnom potvrdzovaní stavu legislatívnej núdze, o ktoré požiadala vláda, prihlásených 65 poslancov. Rokovania sa pravdepodobne znovu budú odohrávať počas polnoci.
Schváleniu programu predchádzala zhruba sedemhodinová debata, v ktorej s obsiahlymi prejavmi vystúpili lídri oboch opozičných hnutí, Tomio Okamura (SPD) a Andrej Babiš (ANO). Bývalý premiér Babiš hovoril viac ako tri hodiny, šéf SPD na rozdiel od utorkového sedemhodinového vystúpenia iba dve a štvrť hodiny. Netajil sa tým, že je jeho cieľom zabrániť prijatiu vládneho návrhu. Rovnakú ambíciu mal aj Babiš, ktorý podobne ako Okamura kritizoval kroky súčasného koaličného kabinetu.
Babiš sa vo svojej reči vracal k plánovaným projektom svojho kabinetu. Vytkol súčasnej koalícii okrem iného odklad stavebného zákona alebo nedostatočnú potravinovú sebestačnosť krajiny. "Ja som tu presadil dva zákony - EET a záhradkársky zákon," uviedol okrem iného aj s poukazom na aktuálne ceny zeleniny. Opätovne vyzval premiéra Petra Fialu, aby vláda dôchodkovú novelu stiahla. "Tak to zastavte a skúste sa s nami normálne baviť," vyzval Babiš koalíciu. Vyjadril nádej, že sa podarí presvedčiť nastupujúceho prezidenta Petra Pavla, aby zákon o nižšej valorizácii dôchodkov vetoval. "Ja vás nebudem ďalej terorizovať," uviedol Babiš v závere vystúpenia.
Parlament o novele rokuje od utorkových 10:00, poslanci sa tak na schválenie programu dostali po zhruba 37 hodinách od začiatku schôdze. Dolná komora popoludní rozhodla o tom, že vládnu predlohu bude prerokúvať v stave legislatívnej núdze. Rozhodla o tom napriek tomu, že k tomu chcelo vystúpiť ešte 66 opozičných poslancov vrátane ich lídrov. Zástupcovia koalície argumentovali s tým, že zástupcovia opozície mali príležitosť vystúpiť počas dvoch desiatok hodín rokovania od utorkového začiatku schôdze. Opozícia sa chce aj kvôli tomu obrátiť na Ústavný súd, napadnúť sa chystá aj samotnú novelu.
Vládna novela počíta s tým, že priemerný mesačný dôchodok vzrastie od júna o 760 korún namiesto o predpokladaných 1770 korún, ako by to bolo podľa teraz platných zákonných pravidiel. Štát podľa dôvodovej správy ušetrí za tento rok 19,4 miliardy korún a na budúci rok 33 miliárd korún.