Slovenský eurokomisár má v exekutíve EÚ na starosti aj agendu spoločných nákupov plynu. Toto poslanie mu zverila šéfka EK Ursula von der Leyenová vzhľadom na jeho predošlé skúsenosti pri budovaní energetickej únie a aj preto, lebo v tom čase ním vedené sprostredkovateľské rokovania o plyne medzi Ruskom a Ukrajinou boli úspešné.
Šefčovič na úvod zasadnutia zhodnotil doterajšie kroky pri spoločných nákupoch plynu a ocenil, že vďaka kolektívnemu úsiliu sa darí rešpektovať harmonogram príprav na budúcu zimu a novú sezónu dopĺňania zásobníkov.
"Zatiaľ 22 členských štátov EÚ vyjadrilo predbežný záujem o nákup plynu na najbližšie tri roky, v súhrnnej výške vyše 17 miliárd kubických metrov plynu. Vyzval som päť zostávajúcich členských štátov, aby čo najskôr oznámili svoje objemy," vysvetlil Šefčovič v správe pre médiá.
Dodal, že záujem o ďalšie štyri miliardy kubických metrov plynu signalizovali krajiny mimo EÚ Moldavsko, Ukrajina a Srbsko. "Pokročili sme aj v diskusiách, aby sme identifikovali najefektívnejšiu štruktúru pre organizovanie tých spoločností, ktoré budú združovať dopyt po plyne. Predpokladáme vytvorenie schémy centrálneho nákupcu, v rámci ktorej bude jedna plynárenská spoločnosť rokovať v mene menších plynárenských spoločností a spotrebiteľov plynu o zmluve s dodávateľmi na agregovaný dopyt," opísal situáciu.