Zlé vysvedčenie
Dušan Zachar, analytik INEKO, si myslí, že prieskum nie je dobrým vysvedčením pre Slovensko nielen z hľadiska zdravotníctva, zdravotnej politiky, ale aj z hľadiska kultúrnych hodnôt a zvyklostí celej našej spoločnosti. Situáciu však nepovažuje za stratenú: „Je dôležité poznať dlhodobý trend, a ten je pravdepodobne priaznivejší – postupne korupcia a úplatky v slovenskom zdravotníctve mierne klesajú.“ Trend úplatkov však podľa neho na ústupe ešte nie je napriek tomu, že z dlhodobého hľadiska vidí situáciu priaznivo.
„V prospech toho môžu hrať informácie dostupné verejnosti, že nemocniční lekári už nie sú slabo ohodnotení a tiež k tomu môže v budúcnosti prispieť aj zavedenie regulovanej a sociálne únosnej finančnej spoluúčasti pacienta na liečbe,“ hovorí Zachar.
Kroky ministerstva
Korupcia v slovenskom zdravotníctve nie je ľahostajná ani príslušnému rezortu. „Ministerstvo zdravotníctva vytvorilo pozíciu protikorupčného koordinátora, zaviedlo riadenie korupčných rizík a identifikuje rizikové oblasti z hľadiska korupcie,“ tvrdí rezort, ktorý len teraz opustil Vladimír Lengvarský.
Argumentujú tým, že vytvorili aj protikorupčný program s opatreniami. Všetky zistené priestupky následne do svojich rúk už preberajú orgány na to určené. Za odovzdanie či prijímanie úplatku hrozí šesť mesiacov až desať rokov za mrežami v závislosti od výšky prijatej sumy.