Vrtuľník teraz musí zostať na zemi, až kým súd preskúma platnosť nákupnej zmluvy. Na celej kauze je podľa odborníkov zarážajúce najmä to, že rezort sa rozhodol vrtuľník kúpiť napriek tomu, že mu v nedávnej minulosti totožnú zákazku stopol Úrad pre verejné obstarávanie.
Na nákup vrtuľníkov existujú reálne dôvody. Zatiaľ čo česká polícia disponuje 15 vrtuľníkmi, slovenská len tromi. Spôsob nákupu však vyvoláva vážne pochybnosti. Mikulcov rezort sa zameral na stroj Leonardo AW 189, ktorý kúpil od firmy Helipool za vyše 13 miliónov eur vrátane príslušenstva či výcviku pilotov. Napriek vysoleniu ťažkých miliónov však vrtuľník nesmie nikto používať. Okresný súd v Malackách dal za pravdu americkému výrobcovi Bell Textron, ktorý chcel Slovensku ponúknuť svoje vrtuľníky, no nedostal príležitosť.
Lacnejšiu ponuku zamietli
Američania navyše núkali vrtuľníky údajne podstatne lacnejšie. „Heliopol predložil k ponuku dvojnásobne vyššiu ako Bell,“ citujú HN právneho zástupcu americkej firmy. Podľa Transparency International Slovensko je zvláštne najmä to, že sa ministerstvo rozhodlo pre nákup napriek tomu, že už v októbri mu Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO) takýto obchod stopol.
Ministerstvo: Staré stroje dosluhujú
Ako na túto kauzu reaguje Mikulcov rezort? „Nebudeme detailne komentovať prebiehajúce súdne konania ani postupy rozhodovania súdov. Konštatovanie, že ministerstvo porušuje zákon, je predčasné a rezort sa plánuje voči rozhodnutiu odvolať,“ odpísala nám hovorkyňa Zuzana Eliášová. „Slovensko potrebuje nové stroje z dôvodu nedostupnosti náhradných dielov pre súčasne lietajúce vrtuľníky z dôvodu protiruských sankcií,“ dodáva Eliášová s tým, že pri aktuálne dostupných vrtuľníkoch už nebolo možné garantovať zachovanie letovej spôsobilosti a iné ponúkané vrtuľníky nespĺňali potrebné parametre.