Vo vláde nahradí Vladimíra Lengvarského (53), ktorý sa z nej minulý týždeň porúčal, keďže necítil podporu. Palkovič chce napriek tomu na ministerstve, ktoré bude fakticky viesť, posunúť dopredu viacero už rozbehnutých iniciatív. Aké sú jeho plány a ako hodnotí výkon svojho predchodcu?
Čo by ste chceli za to krátke obdobie do septembra z postu faktického ministra zdravotníctva presadiť?
Musíme pokračovať v procese zavedenia systému DRG (klasifikačného systému hospitalizácií - pozn. red.) tak, aby sa objektivizovali náklady na zdravotnú starostlivosť v nemocniciach. To znamená, aby nemocnice dostávali od zdravotných poisťovní platby, ktoré im pokryjú náklady, ale zároveň robili len objektívne potrebné množstvo výkonov. Dôležitá bude aj príprava štátneho rozpočtu na rok 2023, ktorý sa bude zostavovať v mimoriadne zložitých právnych i politických podmienkach. No a potom, samozrejme, treba pokračovať v plnení Plánu obnovy a odolnosti SR, aby sme zvýšili kvalitu poskytovanej zdravotnej starostlivosti i spokojnosť občanov.
Čo sú podľa vás najväčšie problémy slovenského zdravotníctva, na ktoré by sa malo MZ SR sústrediť v dlhodobejšom horizonte?
Okrem záležitostí, ktoré som už naznačil, treba riešiť aj absenciu férových regulačných mechanizmov v cenotvorbe medzi zdravotnými poisťovňami a poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti vrátane ambulancií. Chýba tu tiež manažment pacienta, s čím úzko súvisí nedostatok kvalifikovaného personálu, teda lekárov, osobitne všeobecných, a zdravotných sestier. Chýba nám tiež definícia takzvaného základného balíka, teda stanovenie toho, na čo má pacient nárok z verejného zdravotného poistenia, aby sa otvoril priestor aj pre doplnkové zdravotné poistenie.