Ako o tom informoval portál The Sun, dospelí potrebujú približne sedem až deväť hodín spánku denne. Doktorka Katherine Hallová, odborníčka na spánok v spoločnosti Happy Beds tvrdí, že nedostatok spánku môže mať veľký vplyv na vonkajší vzhľad. Zmeny pritom môže človek spozorovať už pri 24-hodinovom nedostatku. Môže ísť o ovisnutie pokožky, jej nezdravú farbu, kruhy pod očami, priberanie, triaška a tiež oslabenie imunitného systému. Niektorí ľudia dokonca pociťujú zvýšenú chuť na jedlo, hnev či podráždenosť. Častá je aj únava, znížená bdelosť a zvýšené riziko robenia chýb.
Po troch dňoch nedostatku spánku sa negatívne dôsledky začínajú stupňovať. Niektorí ľudia zažívajú mikrospánky, ktoré trvajú len 30 sekúnd a vyskytujú sa bez toho, aby si to uvedomovali. Medzi ďalšie príznaky patria extrémna únava, zvýšený zápal, oslabený imunitný systém a zhoršené kognitívne schopnosti.
Štvrtý deň sa dostaví extrémna spánková deprivácia a človek má problém ostať hore. Halucinácie pritom nie sú nezvyčajné. Človek v takom stave môže vidieť, počuť alebo cítiť vecí, ktoré v skutočnosti neexistujú. Nepríjemný stav zvyknú doprevádzať úzkosti a pocit, že svet pozorujete mimo vlastného tela, alebo že okolie nie je skutočné.
Po piatich dňoch sa zintenzívňuje nutkanie na odpočinok a frekvencia mikrospánkov. Halucinácie už môžu zahŕňať bludy, ilúzie a poruchy myslenia, pričom všetky predtým uvedené fyzické príznaky ostávajú nemenné a môžu sa zhoršiť. Šesť dní sú už kritickou hranicou. V tomto štádiu je vnímanie reality vážne narušené a skreslené. Človek nie je schopní presne vnímať a spracovávať informácie, čo spôsobuje stav psychózy.