Skokový rast cien nehnuteľností v posledných rokoch vôbec nebol typický a ani zdravý, a tak jeho dnešný pokles v percentách, či desiatkach percent je ešte stále vysoko za dlhodobým priemerným zhodnotením hodnoty nehnuteľnosti.
„Mnoho majiteľov nehnuteľností v čase rapídneho rastu počítali imaginárne hodnoty svojich nehnuteľností a začali zvažovať ich predaj, no spoliehali sa na pokračujúci trend rastu trhu. Často dokonca mali už tieto imaginárne finančné prostriedky minuté, kde počítali s tým, že si napr. kúpia nové auto, inú nehnuteľnosť atp. Po zastavení trhu a poklese hodnoty ich nehnuteľnosti sa im „zrútil“ svet, avšak pri správnom použití logiky trendu vývoja cien, má ich nehnuteľnosť stále oveľa vyššiu hodnotu ako by mala, ak by pokračovala v kontinuálnom dlhodobom priemernom raste a nenabehla na skokový rast, takže im vlastníctvo nehnuteľnosti stále môže robiť veľkú radosť,“ tvrdí Ľuboš Žinčík, konateľ spoločnosti HOUSE & WEBER.
Druhým odporúčaním je, ak nemusíte, nepredávajte. „Z dlhodobého hľadiska ostávajú nehnuteľnosti stále tou najbezpečnejšou komoditou v akomkoľvek portfóliu, nepodliehajú veľkým výkyvom - a hlavne - pravidelne sa zhodnocujú,“ doplnil Martin Vohrálik, konateľ spoločnosti HOUSE & WEBER.
Ako však spoznať, či musíte alebo nemusíte predávať? Stačí jednoduchá matematika. „V prípade, ak má majiteľ nehnuteľnosť zaťaženú hypotekárnym úverom, je dôležité upozorniť na fakt, že ešte minimálne v roku 2023 sa neočakáva výraznejší pokles úrokových sadzieb hypotekárnych úverov, a tak treba počítať s tým, že ak mu končí fixácia v tomto alebo budúcom roku, výška úrokových sadzieb sa bude podľa prognóz pohybovať na úrovni 5-6%, čo sa výrazným spôsobom premietne do výšky mesačnej splátky. K tomu si treba pripočítať aktuálne relatívne nestabilné a doteraz nie úplne jasné výšky ďalších poplatkov spojené s užívaním nehnuteľnosti (napr. vykurovanie, elektrická energia, ohrev vody, ... ), ktoré budú určite taktiež stúpať v percentách alebo desiatkach percent. V prípade, že majiteľ nehnuteľnosť prenajíma, aj napriek zvyšujúcemu sa dopytu po prenájme, netreba očakávať, že mu celé toto navýšenie preplatí nájomca, pretože aj jeho sa tiež dotýkajú ekonomické dopady a zvýšili sa mu náklady na život, najmä v oblasti stravovania, či dopravy. Ak však výška nájmu pokrýva a bude pokrývať aj očakávané zvýšené náklady na nehnuteľnosť aspoň na nulu, prípadne aj miernu stratu, ktorú dokáže rodina pokryť bez toho, aby sa dotkla ich životného štandardu, nie sú majitelia nútení predávať a môžu čakať kedy sa situácia otočí a hodnota ich nehnuteľnosti začne opäť stúpať,“ ozrejmil Ľuboš Žinčík.
Ako sa teda správne rozhodnúť? „Nakoľko každý z nás sa nachádza v inej životnej situácii a každý máme svoje potreby, ktoré chceme naplniť, je v tomto prípade viac ako vhodné poradiť sa s realitným špecialistom o tom, ako s nehnuteľnosťou v tomto období naložiť. Ten by mal najlepšie poznať prognózy vývoja nielen realitného trhu, ale aj ďalšie faktory, ktoré môžu byť pre majiteľa nehnuteľnosti rozhodujúce. Taktiež ak je majiteľ nehnuteľnosti už rozhodnutý ponúknuť svoju nehnuteľnosť na predaj na aktuálne stagnujúcom trhu nehnuteľností, kde je v súčasnosti pomerne vysoká ponuka, je viac ako dôležité vedieť nehnuteľnosť nielen správne naceniť, ale aj odprezentovať na profesionálnej úrovni a stanoviť vhodnú stratégiu predaja,“ povedal Martin Vohrálik.