Ani u nás nemajú pestovatelia práve na ružiach ustlané. „Práve vysoké ceny energií predražujú nielen prepravu, ale aj pestovanie zeleniny v skleníkoch. To vedie k prudko rastúcim cenám zeleniny a tiež k tomu, že niektorí pestovatelia jednoducho prestali prevádzkovať v zime skleníky, keďže je to energeticky náročné,“ tvrdí analytička Jana Glasová z 365.bank.
Hore idú aj uhorky či paprika
Ak sa vám točí hlava z cien cibule, rovnaké „točáky“ zažijete aj v prípade, že si do nákupného košíka dáte napríklad šalátovú uhorku. Za kus zaplatíte 1,80 eura a za papriku niekde aj 7 eur za kilogram. Aj niektorí pestovatelia zeleniny na Slovensku pre vysoké ceny energií pozastavili produkciu v zimných mesiacoch. „Typickým príkladom sú paradajky, ktoré by boli pre vysoké ceny energií nepredajné, preto ich pestovatelia na pár mesiacov odstavili a na pultoch obchodov sa dajú nájsť slovenské paradajky menej ako v minulých rokoch v tomto ročnom období,“ tvrdí predseda Slovenskej aliancie moderného obchodu (SAMO) Martin Krajčovič.
Zelenina na prídel?
Niektoré krajiny už pristúpili k opatreniam, či už sa to týka zákazu vývozu, alebo predaja na prídel. Tesco na Britských ostrovoch minulý týždeň uviedlo, že dočasne obmedzí nákup troch položiek - paradajok, paprík a uhoriek. U nás zatiaľ podobný scenár nehrozí, obdobná situácia však bude trvať niekoľko týždňov či mesiacov. „Určite sa nič zásadné neudeje, pokiaľ sa do skladov a obchodov nedostane zelenina z tohtoročnej úrody. Nie sme však veľkí optimisti, pretože ak je nedostatok zeleniny v rámci celého sveta, tak nemôžeme čakať, že aj s príchodom novej úrody rapídne klesnú ceny,“ uzavrela Holéciová.