Zlé počasie a drahé energie
Jana Glasová, analytička 365.bank
- Viaceré druhy zeleniny preto prudko zdražujú aj v našich obchodoch. Týka sa to hlavne papriky, paradajok, uhoriek, šalátu či cibule. Dôvodom rastúcich cien zeleniny je, že Európa bojuje s jej nedostatkom, ktorý je spôsobený horším počasím a úrodou v pestovateľských krajinách, ale taktiež aj drahými energiami. S príchodom jarných mesiacov by sa však situácia mala začať zlepšovať, keďže príde teplejšie počasie a s ním aj nová úroda. Okrem toho ceny energií na svetových trhoch už od konca minulého roka klesajú.
Pomôcť by mohlo oteplenie
Martin Krajčovič, predseda Slovenskej aliancie moderného obchodu (SAMO)
- Obchodníci v rámci svojich diverzifikovaných zdrojov robia maximum, aby spotrebitelia nižšiu dostupnosť v maximálnej možnej miere nepocítili. Tieto obmedzenia pri dostupnosti na trhu však zvyšujú ceny v rámci celého európskeho trhu na vybrané plodiny (paprika, uhorka, šalát, cibuľa). Tieto ťažkosti už trvajú niekoľko týždňov až mesiacov a očakávame, že so zlepšujúcim sa počasím sa aj situácia na trhu zlepší nielen v dostupnosti, ale aj cene.
Zelenina zdražela o 22 %
Eva Sadovská, analytička WOOD & Company
- Za zeleninu sme si v januári 2023 priplácali medziročne viac o 22,4 %. Ovocie nás vyšlo drahšie o 16,5 %. Spomedzi zeleniny sme si priplácali najviac za cibuľu - takmer polovicu, ale aj za karotku a kapustu, a to o viac ako tretinu. V prípade ovocia sme si viac ako polovicu priplácali za melóny. V zimnom období však viac nakupujeme a konzumujeme citrusové plody, pričom práve za mandarínky, citróny, pomaranče či banány sme si priplácali 20 - 30 %.