Ako zistiť, že mi čaj škodí
Bolesť hlavy, červené fľaky na tvári, malátnosť, kŕče v žalúdku. To všetko môžu byť následky pitia nekvalitných čajov. Babky bylinkárky by sa za hlavu chytali, keby videli, z čoho sa dnes vyrábajú čaje. Obetujte jedno čajové vrecúško a vysypte si ho. Nás jeho obsah šokoval. Ružové granulky, ktoré slúžia ako farbivo. Biele guličky, ktoré majú zvýrazniť chuť a vôňu. A zvyšný obsah je pomletá bylinka na prach. Väčšina z nás sa mylne domnieva, že čím výraznejšia farba, tým je čaj kvalitnejší a lepšie chutí. Práve opak je pravdou. Spravte si pokus. Nazbierajte šípky, rozrežte a nechajte vysušiť. Potom ich zalejte vriacou vodou. Pravá šípka vám pustí farbu najskôr po 15-tich minútach lúhovania. Lacný šípkový čaj je hneď po zaliatí krásne červený a plný vône. Všetko vďaka čarovným granulkám a chémii, ktorú obsahuje. Nie, toto ozaj nášmu telu neprospieva, práve naopak. Obsah chemických látok, aj keď oficiálne povolených, je len ďalšia chémia, s ktorou musí naše telo bojovať. Čaj nám má pomáhať, nie zaťažovať naše telo. Staráme sa o svoje zdravie, záleží nám, čo zjeme a dávame telu vitamíny, aby dobre fungovalo. Je na zamyslenie, či nevymeniť zafarbenú vodu za pár centov za kvalitný čaj.
Môže čaj liečiť?
Áno, môže, ale čaj nie je liek. Môže nám pomôcť pri problémoch a výrazne podporiť náš organizmus pri chorobách. Avšak pri nesprávnom dávkovaní vie ublížiť. Treba sa poradiť s odborníkmi, alebo si zakúpiť pripravenú čajovú zmes s konkrétnym účinkom. „Podobne ako v liekoch aj bylinky v sebe obsahujú účinné látky. Tie sa dajú extrahovať a následne sa používajú vo farmaceutickom priemysle na výrobu liečiv a doplnkov. Preto sa čaj považuje za prírodnú alternatívu k liekom,“ objasňuje nám slovenský výrobca liečivých čajov MEDICA. Keď dobre poznáme jednotlivé bylinky a ich účinky, môžu nám výrazne dopomôcť pri boji s problémom, ktorý nás trápi. Preto je veľmi dôležité sledovať pôvod byliniek, účinky, ich kvalitu a spôsob spracovania. Ideálne je pestovať si bylinky doma, alebo si ich chodiť zbierať do prírody. Ten, komu záleží na kvalitnom produkte, ale nemá priestor na samozber, odporúčame hľadať bylinky s označením BIO. BIO bylinky nie je len marketing, ale je to prísne regulovaný spôsob pestovania a spracovania. Bylinné čaje s označením BIO sú najviac blízke bylinkám z voľnej prírody.
Vyhnite sa lacným čajom a pozerajte na kvalitu
Čím nižšia cena, tým menej prírodných zložiek a viac chémie. Čím je bylinka viac nadrvená, tým viac sa presuší a príde o esenciálne oleje, ktoré sú podstatou jej účinnosti. Zamerajte sa na bylinky, ktoré nie sú podrvené na prach. Vyskúšajte sypané čaje. Príprava je jednoduchá, čaje nestrácajú svoje chuťové a účinné látky a najmä sa vyhnete mikroplastom, ktoré sa uvolňujú z čajových vrecúšok. Na prípravu je ideálne mať doma veľké porcelánové alebo nerezové sitko, aby mal čaj priestor na lúhovanie. Prípadne veľký čajník, ktorý už v sebe sitko obsahuje. Pokiaľ nedáte dopustiť na čaj vo vrecúšku, vyhnite sa klasickým vreckám, kde nenájdete viac ako 1 g bylinnej zmesi. Poobzerajte sa radšej po sypaných čajoch v pyramídkach. V pyramídkach býva množstvo čaju od 2 g do 4 g.
Trápi ma zdravotný problém, ako si mám vybrať čaj?
Na Slovensku rastie veľmi veľa vzácnych byliniek. Každá oblasť Slovenska je špecifická a má iné podmienky pre rast liečivých bylín. Začať musíte štúdiom byliniek. Dostupné herbáre nájdete aj na internete, alebo si môžete zakúpiť knižku o bylinkách. Môžete študovať ich účinky, kde rastú a kedy je vhodný čas na ich zber. Rýchlejšie a jednoduchšie je pozrieť si ponuku hotových čajov, kde sú bylinky namiešané tak, aby sa vzájomne podporovali a mali čo najväčší účinok na zdravotný problém. Takéto čaje nájdete väčšinou v lekárňach. Veľmi dobré ohlasy majú sypané čaje výrobcu Medica. Sú namiešané tak, aby pomáhali a zároveň výborne chutia.