Hoci je právo na rovnakú odmenu za rovnakú prácu mužov a žien už viac ako polstoročie zakotvené v medzinárodných zmluvách, Slovenky musia stále čeliť platovej nerovnosti a rodovým stereotypom v práci aj v spoločnosti. Podľa rôznych údajov sa priemerné rozdiely medzi platmi pohybujú niekde okolo štvrtiny.
Jedným z dôvodov rozdielov v platoch je kratšia pracovná doba a s ňou súvisiaca nižšia suma na výplatnej páske, ktorá sa týka viac žien ako mužov. Na podobne veľké platové nerovnosti však upozorňuje aj Eurostat, ktorý porovnáva priemerné zárobky za hodinu. „Podľa týchto dát je rozdiel medzi mzdami mužov a žien takmer sedemnásť percent, čo je v rámci EÚ piaty najvýraznejší rozdiel,“ upozorňuje Eva Sadovská, analytička Wood&Company.
„Významným faktorom sú tzv. typické povolania, v ktorých pracujú ženy, ktoré sú horšie ohodnotené,“ vysvetľuje Martin Halás z inštitútu IVRA. „Napríklad opatrovateľky, ale aj ďalšie tieto typicky ženské povolania, pracujú za minimálnu mzdu v podstate celý aktívny život,“ pokračuje Halás.
Rozdiely v číslach
- päťcifernú sumu má na svojom účte 5 % Sloveniek, ale až pätina slovenských mužov
- ženy vykonávajú celkovo až tri štvrtiny neplatenej práce v domácnosti
- rozdiel v priemernej hrubej hodinovej mzde medzi ženami a mužmi je na úrovni takmer 20 %
- mzda žien zhruba 10 % pod celoslovenským priemerom
- mzda mužov celoslovenský priemer prevyšuje o viac ako 9 %
- pre viac ako 60 % Sloveniek je náročnejšie splácať úver alebo hypotéku
- 35 % slovenských žien nemá žiadne úspory, pričom rovnaký problém sa týka 20 % mužov
- pätina respondentiek disponuje finančnou rezervou len do výšky 500 eur
- len necelých 5 % Sloveniek má nasporenú sumu vyššiu ako 10 000 eur, avšak mužov, ktorí majú takúto rezervu, je štyrikrát viac
(Zdroj: 365.bank)