Ako vznikol tento sviatok
- V New Yorku 8. marca 1908 demonštrovalo 40 000 newyorských krajčírok. Chceli skrátiť pracovný čas a lepšie podmienky
- V roku 1910 uznali medzinárodný sviatok bez určenia pevného dátumu.
- Pred prvou svetovou vojnou ženy žiadali volebné právo a osemhodinový pracovný čas
- Dátum 8. marec sa ako MDŽ ustálil až v roku 1917.
- V bývalej ČSR sa konal v rokoch 1921 až 1938.
- Po roku 1945 bol sviatok v ČSR znovu obnovený.
- Od roku 1975 je pripomínaný ako deň medzinárodnej solidarity žien za rovnoprávnosť, spravodlivosť a mier.
Trendom sú lososovo-korálové tulipány
Ivan Bednárik, florista
Kupujú sa najmä jarné kvety a kvety, ktoré voňajú. Dnes sú k dispozícii farby tulipánov a variácií, rôznych odrôd tulipánov, niektoré vyzerajú ako pivonky, naozaj prekrásne. Nie je to len žltý a červený tulipán ako kedysi, ale naozaj široké spektrum. Tento rok sú trendom lososovo-koralové farby s ružovou, ktoré evokujú radosť.
MDŽ na Slovensku
Prvý sviatok MDŽ v ČSR sa konal v roku 1921 a o rok neskôr nadobudol už masový charakter. Počas druhej svetovej vojny bol MDŽ zrušený, posledný sa konal v roku 1938. Po roku 1945 bol MDŽ znovu obnovený.
Má zmysel oslavovať ho aj dnes?
Zuzana Kusá, sociologička
Nehovorila by som oslavovať, ale pripomínať si jeho zmysel. A tým je emancipácia, rovnoprávnosť, možnosť rozhodovať o svojom živote. A nielen živote žien, ale celkovo spoločnosti. Ženy sa výrazne menej podieľajú na spoločenskom dianí, je ich menej v politike, v spravovaní krajín, majú výrazne nižšie platy ako muži. Čo síce súvisí s tým, že v minulosti mávali nižšie vzdelanie než muži a nebývali v riadiacich pozíciách. Dnes už však vo vzdelaní mužov aj predbiehajú, ale zase väčšinou pacujú v sektoroch, ktoré sú dlhodobo finančne podhodnotené.