"V posledných rokoch pribúda stále viac sestier, ktoré odchádzajú z povolania. Ošetrovateľská profesia má veľa problémov súvisiacich s pracovnými podmienkami, duševným zdravím a nedostatkom rovnováhy medzi pracovným a súkromným životom," skonštatovala.
Komora poukázala, že ošetrovateľstvo je prevažne ženskou profesiou. "V rámci ošetrovateľskej pracovnej sily tvoria ženy 92 percent z celkového počtu. Na Slovensku pracuje v profesii sestry 36.647 žien a 962 mužov. Pôrodných asistentiek máme 1620," dodala.
Veľa žien pracuje tiež vo farmácii. "Ženy dnes tvoria až 86 percent farmaceutov aktívne vykonávajúcich zdravotnícke povolanie," uviedla Slovenská lekárnická komora (SLeK). Poukázala, že veľmi dlhú dobu však mohli na území terajšieho Slovenska pracovať ako lekárnici iba muži. Ženám sa prístup k riadnemu štúdiu farmácie otvoril v roku 1900, no vzťahovalo sa len na rakúske občianky. Na vedenie lekárne však bolo potrebné získať špeciálne povolenie ministerstva vnútra.
SLeK vysvetlila, že vstupné vzdelanie budúcich farmaceutiek odstránilo až nariadenie ministra vnútra z roku 1904. Ako vstupné vzdelanie umožnilo aj dievčenské lýceum. "Predpisy regulujúce výkon zdravotníckych povolaní už po roku 1950 medzi mužmi a ženami formálne nerozlišovali. Ženy a matky neboli nijak obmedzované vo voľbe povolania," dodala komora.