Predstavte si, že vášmu dieťaťu stiahnete hru, ktorá sa dá nainštalovať a hrať bez akýchkoľvek poplatkov. Čoskoro vaša ratolesť dosiahne prvé úspechy, po každej úspešnej hre jej mozog uvoľní dávku dopamínu, vďaka čomu hrá a hrá.
Nový život iba za peniaze
Ak však v hre stratí „život“, musí chvíľu počkať, kým sa vráti. Vyššie úrovne v hre sú navyše podstatne komplikovanejšie ako tie na základnej úrovni, takže udržať si „životy“ je čoraz ťažšie. Existuje však riešenie tohto problému – nákupy v hre.
Hráči si môžu kúpiť ďalšie „životy“ za malé sumy peňazí, ktoré sú v hre nahradené virtuálnou menou, napríklad hviezdami alebo mincami, skrátiť nútené prestávky alebo poskytnúť svojim herným postavám ďalšie vybavenie. Ďalšia dávka „hormónu šťastia“ tak prichádza skôr.
Väčšinou tvorcovia hier umožňujú tieto nákupy priamo v aplikácii – transakcie sa uskutočňujú v rámci hry. Rozvoj herných postáv pritom nemusí byť nevyhnutne zlý. Dieťa však častokrát nevie, že ide o reálne peniaze a zaplatí napríklad vašou kartou, ktorú máte uloženú v zariadení. Ak takáto situácia nastane u vás doma, riešte situáciu v pokoji.
Dohodnite si jasné pravidlá
Aby ste nezostali v šoku pri pohľade na pohyby na vašom účte, dohodnite si s vašimi deťmi jasné pravidlá. Dohodnite sa, či im umožníte nákup v hre a ak áno, v akej maximálnej výške. Operačný systém Apple iOS aj operačný systém Android ponúkajú rôzne spôsoby, ako obmedziť deťom míňanie peňazí v hrách, vrátane úplného zákazu nákupov.
Ak nechcete úplne zakázať nákupy v aplikácii, môžete namiesto toho aktivovať „Rodinné zdieľanie“. Každý člen vašej rodiny potom používa zariadenie Apple s vlastným účtom. Rodičia majú špeciálnu právomoc a môžu povoliť funkciu „Požiadať o nákup“. Ako rodič dostanete správu, že si dieťa chce kúpiť niečo online, následne môžete nákup schváliť, alebo zamietnuť.
Pri hraní si dieťa môže stiahnuť aj malvér
Mnohé ponuky na nákupy v aplikácii vytvára oficiálna herná spoločnosť. Niekedy sa však do hry dostanú zločinci, ktorí môžu vytvoriť podvodné ponuky a nastaviť škodlivé odkazy, prostredníctvom ktorých možno vykonávať falošné transakcie. Vaše dieťa tak nebude platiť hre, ale podvodníkovi.
Kyberzločinci tiež našli spôsoby, ako prostredníctvom online hier infikovať zariadenia malvérom. Často lákajú hráčov tým, že im povedia, aby si stiahli beta verziu hry alebo úplne nové demo. Zámienkou môže byť aj to, že v danej verzii nemusia platiť za vylepšené schopnosti. Ak tak obete urobia, do zariadenia si môžu nainštalovať vírus.
Odporúčame preto chrániť zariadenia, na ktorých sa deti hrajú, bezpečnostným softvérom, ktorý skontroluje všetky aplikácie pred nainštalovaním na prítomnosť škodlivého kódu. Výhodný rodinný balík ESET Family Security Pack ochráni až do 10 zariadení v domácnosti, či už ide o počítače Windows aj MacOS, alebo mobily a tablety so systémom Android. Riešenie navyše zahŕňa aj nástroj rodičovskej kontroly ESET Parental Control, s ktorým získate prehľad o aktivitách vášho dieťaťa.