Koncept Slow Food (pomalé jedlo) vychádza z protikladu voči rýchlemu a povrchnému spôsobu stravovania, ktorý sa presadzuje v modernej dobe. Namiesto toho sa Slow Food zameriava na kvalitu jedla a zdravý životný štýl, ktorý podporuje lokálne produkty a tradičné kuchyne.
Slow Food tiež propaguje etické a udržateľné praktiky v poľnohospodárstve a výrobe potravín, ako aj ochranu prírody a biodiverzity. Cieľom je vytvoriť lepšiu budúcnosť pre ľudí, zvieratá a planétu ako celok.
Toto hnutie pôvodne založil Carlo Petrini a skupina aktivistov v Taliansku v 80. rokoch minulého storočia, s cieľom brániť regionálne tradície, dobré jedlo, gastronomický pôžitok a pomalé tempo života. Za viac ako dve desaťročia histórie hnutie prijalo komplexný prístup k jedlu, ktorý uznáva silné spojenie medzi tanierom, planétou, ľuďmi, politikou a kultúrou. Momentálne sa k hnutiu Slow Food hlásia státisíce ľudí po celom svete.
Počas desaťročí od svojho začiatku sa Slow Food rozrástlo na globálne hnutie zahŕňajúce milióny ľudí vo viac ako 150 krajinách. Je reakciou na nebezpečenstvo rýchleho občerstvenia – pre zdravie ľudí aj pre životné prostredie. Hnutie lobuje proti pesticídom a genetickému inžinierstvu. A varuje pred nebezpečenstvom priemyselného poľnohospodárstva.
Hnutie pomalého jedla zvyšuje povedomie o nadprodukcii a plytvaní potravinami spôsobili moju masovú konzumáciu nezdravého jedla. A podporuje miestnych farmárov a pracovné práva, alias spravodlivé jedlo. Hnutie tiež podporuje dobré životné podmienky zvierat. Nie je to striktne vegetariánske, ale argumentuje za obmedzenie spotreby mäsa a nákup mäsa z malých fariem.