Pizza by sa pokojne dala považovať aj za slovenské národné jedlo. Garantujeme, že na Slovensku nájdete viac pizzerií ako tradičných slovenských kolíb, ktoré servírujú bryndzové halušky. Táto klasická talianska pochúťka má dlhú a zaujímavú históriu.
Pôvod pizze siaha do starovekého Grécka a Ríma, kde sa podávali podobné jedlá z chleba s rôznymi prísadami. Avšak moderná pizza sa začala vyvíjať v Taliansku v 18. a 19. storočí. Vtedy sa pizza stala obľúbeným jedlom medzi chudobnými ľuďmi v Neapole. Bolo to jednoduché jedlo z cesta, s paradajkovou omáčkou a syrom, ktoré sa peklo v peci na drevenom ohni.
Legenda hovorí, že moderná pizza vznikla tak, že talianska gazdinka nemala čo prichystať na obed svojej rodine, a tak na cesto poukladala to, čo zostalo v kuchyni. Výsledkom je kruhové cesto so šunkou, syrom, paradajkami, ktoré dobylo celý svet.
Postupom času sa pizza stala obľúbenou nielen v Neapole. V 19. storočí sa začali otvárať pizzerie a pizza sa stala populárnym jedlom v celom Taliansku. V 20. storočí sa pizza začala šíriť po celom svete a stala sa jednou z najobľúbenejších jedál na svete. Dnes existuje mnoho druhov pizze, ktoré sa líšia v zložení cesta, omáčky, syra a prísad. Pizza sa tiež stala súčasťou rôznych kuchýň po celom svete, pričom v mnohých krajinách ju prispôsobili svojim chuťovým preferenciám a zloženiu.
V Taliansku, kde pizza vznikla, je najpopulárnejšia pizza Marinara a Margherita. Marinara je pizza s paradajkovou omáčkou, cesnakom, oreganom a olivovým olejom, zatiaľ čo Margherita je pizza s paradajkovou omáčkou, mozzarellou, bazalkou a olivovým olejom.
V Spojených štátoch je obľúbená pizza Pepperoni, ktorá obsahuje paradajkovú omáčku, syr a salámu Pepperoni. V Brazílii a Argentíne je populárna pizza s viacerými druhmi mäsa, zeleniny a syra, zatiaľ čo v Japonsku sa pizza často podáva s morskými plodmi.