Podľa talianskych vedcov totiž mikroskopické čiastočky umelých hmôt, ktoré sa do balenej vody a potravín uvoľňujú, prenikajú do krvného riečišťa ženy a dostávajú sa cez placentu až k plodu. Štúdia z Ríma je prvá svojho druhu, ktorá preukázala, že mikroplasty prenikajú cez placentu matky až k plodu. Preukázané to bolo na pokusných hlodavcoch.
Odborníci z Talianska preto ženám odporúčajú piť zo sklenených alebo kovových fliaš kvôli rastúcim obavám, že drobné plastové častice môžu spôsobiť katastrofu na našom zdraví. Zvlášť na zdraví vyvíjajúcich sa orgánov plodu a novorodenca. „Existujú náznaky, že s najväčšou pravdepodobnosťou je cieľom plastových častíc plod, pretože ním je placenta. Vyvarovala by som sa zahlcovaniu placenty plastovými časticami, aby nedošlo k zasiahnutiu plodu,“ uviedla jedna z autoriek výskumu doktorka Luisa Campagnolová z Rímskej univerzity Tor Vergata.
Podľa nej by žena nemala nikdy piť vodu z plastovej fľaše, na ktorú svietilo slnko, pretože je dokázané, že práve vplyvom slnečných lúčov sa do vody uvoľňuje veľké množstvo nanočastíc plastu, ktoré môžu prenikať až do buniek. „Je to asi menej praktické, ale nemali by sme piť balenú vodu v plastových fľašiach. Nemusíme sa desiť, keď si sadneme na plastovú stoličku, ale myslím, že by sme sa mali vyhýbať všetkému, čo je na jedno použitie, čo prichádza do styku s potravinami, napríklad používaniu plastových nádob v mikrovlnnej rúre. Mali by sme sa vrátiť ku sklu. Jednorazové plasty prevzali vládu pravdepodobne pred tridsať rokmi, ale tento prístup môžeme prehodnotiť,“ dodáva doktorka Campagnolová.