"Domnievame sa, že Rusko hľadá možnosti na oslabenie moldavskej vlády, pravdepodobne s konečným cieľom dosiahnuť dosadenie kabinetu, ktorý by bol viac naklonený Rusku," povedal novinárom hovorca americkej Rady pre národnú bezpečnosť John Kirby.
Moldavský parlament prijal 2. marca tesnou väčšinou deklaráciu odsudzujúcu ruskú inváziu na Ukrajinu, ktorá vyhrotila napätie vo vzťahoch Moskvy s Kišiňovom. "Ruskí aktéri, niektorí s väzbami na ruské tajné služby, sa snažia vyvolať protesty v Moldavsku a využiť ich ako základ na podnietenie vykonštruovaného povstania proti moldavskej vláde," povedal Kirby.
"Dôverujeme moldavským demokratickým inštitúciám a ich schopnosti reagovať na tieto hrozby. Budeme ich samozrejme naďalej podporovať," dodal. Kirby ďalej uviedol, že Spojené štáty zintenzívňujú zdieľanie informácií o ruských aktivitách v Moldavsku s jeho vládou, aby mohla "mariť plány Ruska".
Moldavsko s 2,6 miliónom obyvateľov leží medzi Rumunskom a Ukrajinou a žije v ňom početná ruská menšina. V posledných rokoch má prozápadnú orientáciu, čo Moskva kritizuje. Napätie medzi oboma krajinami ešte vzrástlo v dôsledku ruskej invázie na Ukrajinu. Kremeľ popiera, že sa snaží destabilizovať situáciu v tejto bývalej sovietskej republike. Obviňuje naopak Ukrajinu a ďalšie krajiny z podnecovania nestability v moldavskom separatistickom regióne Podnestersko.