Uskutočnia sa od 14. do 17. marca. Náhradné termíny sú naplánované na 3. až 5. apríla, a tiež na 12. apríla. Výsledky budú pre všetky školy sprístupnené online 5. mája 2023. Ako tento deň čo najlepšie zvládnuť bez zbytočnej trémy a stresu, sa dozviete ďalej.
Aby sa študenti pripravili na maturity a zvládli tento deň čo najlepšie, mali by začať s prípravou vopred. „Treba si vytvoriť harmonogram štúdia a dodržiavať ho, aby sa minimalizovali stres a panika. Zamerať sa na svoje silné stránky, zabezpečiť si dostatok spánku, zdravo sa stravovať a pravidelne cvičiť alebo sa venovať iným fyzickým aktivitám, aby nielen podporovali svoje zdravie, ale aj zmiernili stres,“ radí psychologička Michaela Artemiou.
Ak sú študenti v nepohode alebo pod tlakom, mali by sa skúsiť porozprávať s niekým blízkym, kto im môže poskytnúť podporu a povzbudenie. „Každý človek je však iný a potrebuje individuálny prístup k zvládnutiu stresu. Ak tieto tipy nepomáhajú, je dobré sa obrátiť na odborníka,“ pokračuje Artemiou.
Tréma ako problém
Tréma pred skúškou môže mať na výkon rôzne účinky. Mierna tréma môže stimulovať a motivovať študenta, čo môže viesť k lepšiemu výkonu. „Miera trémy, ktorá je ideálna, sa však u každého človeka líši a môže byť ovplyvnená rôznymi faktormi, ako sú osobnostné charakteristiky, predchádzajúce skúsenosti so stresom a s úrovňou sebadôvery.
Ak je tréma príliš vysoká, môže to mať negatívny vplyv na výkon, pretože to môže viesť k poruchám koncentrácie, problémom so zapamätúvaním a strate sebavedomia. Preto je dôležité naučiť sa zvládať trému pomocou rôznych techník, ako je pomalé a hlboké dýchanie, vizualizácia, pozitívne myslenie a relaxácia,“ vysvetľuje odborníčka.