Porušovanie etikety a slušného správania čoraz častejšie vidno aj na televíznych obrazovkách a od ľudí, ktorí by mali ísť celej krajine vzorom. Moderná doba na nás síce kladie nové nároky, niektoré veci sa však nemenia. Viete správne zareagovať podľa etikety v každodenných situáciách?
Naučiť sa slušne správať by nás mala rodina. Čo však v prípade, že sme boli v detstve nepozorní alebo sme sa ocitli v neobvyklej situácii? Na túto výzvu zareagovala aj slovenská verejnoprávna televízia vytvorením seriálu Chochmesovci, ktorí sa na jej obrazovkách dočkali troch úspešných sérií a dnes ich možno nájsť aj na pultoch kníhkupectiev. S veľkou dávkou humoru ukážu nielen deťom, ale aj dospelým všetko, čo by sme mali ovládať. Ak ste teda zistili, že máte v etikete medzery, nemusíte po dobrú radu chodiť ďaleko.
Začíname pozdravom
Tušíte, kto má koho zdraviť ako prvý? Mládež asi nepoteší, že sú s pozdravom vždy prví na rade. Takisto vždy zdraví ako prvý muž ženu a podriadený nadriadeného. Pozdraviť treba hoci aj cudzieho človeka vo výťahu, pri vstupe do čakárne, úradu, v kupé vo vlaku, v menšom obchode a aj keď niekoho stretnete na túre v prírode. Ak si však po pozdrave chcete potriasť aj rukou, prvý ju podáva spoločensky významnejšia osoba, čiže nadriadený muž ženám i starším kolegom.
Ako správne vykať
Hoci dnes žijeme omnoho neformálnejšie časy, keď sa už na onikanie dávno zabudlo, vykanie stále patrí k základnej etikete. Má však určité pravidlá, ktoré je potrebné dodržať. Vykanie je vždy v množnom čísle, preto sú otázky „Pán sused, ako ste sa mal?“ a „Slečna, zašla by ste na kávu?“ gramaticky nesprávne. Ak si nechcete spraviť hanbu, spýtajte sa „Pán sused, ako ste mali?“ a „Slečna, zašli by ste na kávu?“. A keď chcete byť maximálne formálni, použite pri vykaní oslovenie pán či pani spolu s priezviskom, vykať však môžete aj s použitím krstného mena.