Úcta k seniorom
Ak patríte k staršej generácii, možno sa vám už stalo, že vás niekto oslovil „babka“ či „dedko“. Toto oslovenie však patrí výhradne do úst vašich vnúčat. Hoci sa mladším ročníkom môže zdať, že sú si všetci seniori podobní, aj oni majú vlastné potreby, záujmy či preferencie. Oslovovať by sme ich mali vždy ako každého iného dospelého, teda oslovením pán a pani, veď dnešní aktívni sedemdesiatnici nie sú ani zďaleka „starčekovia“. Tiež je nevhodné správať sa k seniorom ako k malým deťom, či na nich zbytočne kričať. Naopak, ak nereagujú, nadviažte s nimi očný kontakt a rozprávajte zreteľnejšie.
Ako reagovať na ľudí so zdravotným postihnutím? Nezabudnite, že nevhodne zvolené slovo môže aj uraziť. Ľudí, ktorí sú nevidiaci, nepočujúci či na vozíku sa netreba báť. V prítomnosti človeka na vozíku si sadnite, aby ste na seba dobre videli a mohli sa porozprávať či zoznámiť. Pri nevidiacom človeku sa vždy zdraví a lúči vidiaca osoba, nepočujúcemu môžete zamávať alebo sa jemne dotknúť jeho ramena.
Tieto témy sú tabu
Pre pokoj v rodine, medzi priateľmi či v pracovnom kolektíve by ste sa mali niektorým konverzačným témam vyhýbať. Politika a náboženské otázky by mali byť tabu, vyhýbajte sa aj veľmi osobným témam, napríklad otázkam, kedy niekto vstúpi do manželstva či bude mať deti. Pozor aj s vtipmi, nie každý ich môže správne pochopiť. V rozhovore s druhým človekom hľadajte spoločné témy a v prípade príliš osobných otázok pokojne odpoveď odmietnite.