Pred Veľkou nocou sa vajcia skrátka už tradične stávajú žiadanou komoditou a ich cena úmerne tomu stúpa. Symbolizujú životnú silu, narodenie a nesmrteľnosť. Koľko nás však tento jarný symbol stojí? Slovenských vajec by malo byť v období pred Veľkou nocou na trhu dostatok. Predpokladá to aspoň riaditeľ Únie hydinárov Slovenska Daniel Molnár.
„Produkcia vajec prebieha na farmách nepretržite a slovenskí producenti dokážu každoročne pokryť zvýšený záujem o vajcia v predvianočnom, ako aj predveľkonočnom období,“ vraví. Kvalita vajec nemá podľa Molnára žiaden súvis so spôsobom chovu ani s veľkosťou vajec. Zloženie vajec závisí iba od podávanej kŕmnej zmesi a jej zloženia a to je pri všetkých spôsoboch chovu takmer identické. „Ak sa do krmiva pridajú niektoré zložky, ako sú omega mastné kyseliny, vláknina, prípadne vitamíny a minerály, vajcia obsahujú vyšší podiel týchto látok,“ vysvetľuje riaditeľ.
Spôsob chovu má však vplyv na znečistenie vaječnej škrupiny, ako aj na množstvo mikroorganizmov obsiahnutých vo vajciach. Najčistejšie vajcia sú podľa Molnára z klietkových chovov. „Vajcia z podstielkových chovov a z voľného výbehu majú na povrchu niekoľko 10 000 až 100 000 viac baktérií, pretože sú viac znečistené a predstavujú zvýšené riziko možnosti kontaminácie jedla.“