TikTok, to nie je len nekonečný prúd videí, v ktorých deti strúhajú grimasy a tínedžeri tancujú. Nevinne sa tváriaca platforma má od vás okrem iného aj údaje z vášho kalendára, má prístup k vašim kontaktom a môže vedieť aj to, čo práve píšete. Hoci podobne invazívne sú podľa odborníkov aj ďalšie platformy, nebezpečenstvo TikToku spočíva v tom, že je prepojené s čínskou vládou, s ktorou musí podľa miestnych zákonov zdieľať všetky dáta.
Štátnym zamestnancom už zakázali používanie TikToku vo vyše desiatich krajinách a vo viacerých medzinárodných inštitúciách, v piatok sa k nim pridali aj české ministerstvá. „Množstvo zbieraných dát a zaobchádzanie s nimi v kombinácii s právnym prostredím v Číne nám nedáva inú možnosť, než označiť TikTok za bezpečnostnú hrozbu,“ tvrdí český Národný úrad pre kybernetickú a informačnú bezpečnosť.
„Všeobecne neodporúčame používať akékoľvek aplikácie, ktoré nemajú transparentne definované, ako spracúvajú, uchovávajú a distribuujú osobné aj používateľské informácie,“ pridáva sa slovenský Národný bezpečnostný úrad.
Na Slovensku je zatiaľ priekopníkom v ostražitosti voči TikToku ministerstvo vnútra, ktoré už odporučilo svojim zamestnancom odinštalovať si túto aplikáciu. „Uvedená sociálna sieť zhromažďuje veľké množstvo informácií, ktoré končia na serveroch tretích strán. Ďalším dôvodom je spôsob, akým sú tieto informácie zbierané a spracovávané v kombinácii s aktuálnym právnym a politickým prostredím krajiny, ktorá túto sociálnu sieť vyvinula a prevádzkuje,“ vysvetľujú. Používanie TikToku neodporúčajú svojim zamestnancom ani niektoré ďalšie ministerstvá či Úrad vlády. Medzi aktívnymi politikmi sú na TikToku predseda parlamentu Boris Kollár alebo strany Smer či Hlas.