Návrh Moskvy však neodmietol. TASR správu prevzala z agentúry AFP. "(Obilná) dohoda zahŕňa predĺženie najmenej o 120 dní, preto je pozícia Ruska predĺžiť dohodu len o 60 dní v rozpore s dokumentom podpísaným Tureckom a OSN," napísal Kubrakov na sociálnej sieti. "Čakáme na oficiálne stanovisko OSN a Turecka ako ručiteľov (čiernomorskej obilnej) iniciatívy," dodal.
Námestník ruského ministra zahraničných vecí Sergej Veršinin v pondelok po rokovaniach s predstaviteľmi OSN v Ženeve oznámil, že Moskva nemá námietky proti ďalšiemu predĺženiu čiernomorskej obilnej dohody, no iba o 60 dní. Podľa jeho slov bude ďalší postoj Ruska "určený hmatateľným pokrokom v normalizácii ruského poľnohospodárskeho vývozu, nie slovami, ale skutkami".
Čiernomorskú obilnú iniciatívu medzi Ruskom a Ukrajinou pomohli vlani v júli sprostredkovať Turecko a OSN a obsahuje dve dohody. Jedna umožňuje vývoz obilnín, ktoré v ukrajinských čiernomorských prístavoch zablokovala vojna. Druhá má uľahčiť export ruských obilnín a hnojív bez ohľadu na sankcie uvalené na Moskvu za rozpútanie vojny na Ukrajine.
Rusko viackrát kritizovalo prístup Západu, pretože podľa nej neuľahčuje export ruských obilnín a hnojív. Moskva tvrdí, že dohoda je dodržiavaná "len polovične". Ruský poľnohospodársky sektor však sankcie Západu obzvlášť nepostihli. Moskva za prekážku vo vývoze svojich hnojív a obilia považuje sankčné obmedzenia v oblasti platieb, logistiky a poisťovníctva.