Austrália, Británia a USA v roku 2021 založili obranný pakt Aukus. Jeho cieľom je vyvážiť vplyv Číny, ktorú vnímajú ako hrozbu. Lídri všetkých troch krajín sa v pondelok stretli v kalifornskom San Diegu, kde oznámili podrobnosti o svojej spolupráci. Americký prezident Joe Biden oznámil, že USA dodajú Austrálii tri ponorky triedy Virginia. V prípade potreby sa ich počet zvýši na päť. „Chcem zdôrazniť od samého začiatku, že tieto ponorky nie sú jadrovo vyzbrojené, ale jadrovo poháňané. Austrália je hrdým štátom bez jadrových zbraní a je pevne rozhodnutá ním aj ostať,“ vyhlásil Biden.
Ponorky triedy Virginia sú najnovšími v americkej výzbroji. Nesú štyri torpédomety a 12 odpaľovacích šácht pre strely s plochou dráhou letu Tomahawk. Jadrové ponorky majú oproti tým s konvenčným pohonom výhodu v tom, že sú tichšie a je ťažšie zachytiť ich prítomnosť. Majú tiež prakticky neobmedzený dosah. V USA už prebieha výcvik austrálskych námorníkov a tri plavidlá triedy Virginia dodajú tesne po roku 2030.
To je však iba začiatok. Cieľom ďalšej spolupráce je vyvinúť úplne nové ponorky triedy Aukus, ktoré budú kombinovať britský dizajn s najnovšími americkými technológiami. Tých chce Austrália získať dokopy najmenej osem. Ich vývoj sa už začal a prvé z nich dodajú po roku 2040 z Británie, ďalšie postavia priamo v austrálskych lodeniciach. Austrália sa tak po USA, Rusku, Británii, Francúzsku a Číne stane len siedmym štátom, ktorý bude mať vo výzbroji takéto plavidlá. Zároveň bude Austrália len druhou krajinou, s ktorou USA budú zdieľať svoju technológiu jadrového pohonu. Prvou bola v roku 1958 Británia.
Parametre:
- Hmotnosť: 7 700 ton
- Dĺžka: 115 m
- Výška: 10,4 m
- Rýchlosť: 50 km/h
- Ponor: 244 m
Výzbroj:
- Rakety Tomahawk (pre pozemné útoky)
- 48 ks torpéd
- Pokročilé míny