Banka Silicon Valley Bank (SVB) so sídlom v kalifornskej Santa Clare, ktorá bola 16. najväčšia v krajine, skrachovala po tom, čo klienti tento týždeň začali vyberať peniaze pre obavy o jej zdravie. „Banky, ktoré padli v USA, investovali do rizikových aktív - kryptomien a startupov. Ďalší problém je v tom, že FED (centrálna banka USA) veľmi rýchlo zvýšil úrokové sadzby,“ vysvetlil Lukáš Lipovský, analytik spoločnosti XTB, s tým, že v USA majú ľudia garantované vrátenie vkladov, ak neprekročili 250-tisíc dolárov. SVB dlhodobo nemala ani risk manažéra. „Hneď, ako sa informácie o zlom stave manažmentu dostali na povrch, rozniesli sa medzi klientmi závratnou rýchlosťou a všetci utekali vyberať svoje vklady,“ doplnil Peter Štadler zo spoločnosti WEM.
Panikáriť, alebo zostať pokojný
Mnohí začali prirovnávať situáciu ku kríze v roku 2008. Situácia v USA však postavila do pozoru aj Európanov. Kým slovenské banky upokojujú, podľa niektorých zahraničných analytikov to nemusí byť také ružové. „Investori sú otrasení udalosťami z posledných dní a čakajú so zatajeným dychom, či sa následky vo finančnom sektore nerozšíria do ďalších oblastí,“ uviedla podľa agentúry Reuters analytička Susannah Streeter zo spoločnosti Hargreaves Lansdown. „Samozrejme, ak by niektorá európska banka výrazne stavila na štátne dlhopisy, musela ich náhle so stratou predávať a súčasne čeliť náporu klientov a výberu financií, rovnako by sa dostala do problémov. V tejto situácii však žiadna z veľkých európskych bánk zrejme nie je," uviedol analytik OVB Allfinanz.
Národná banka reaguje
Aj Národná banka Slovenska vývoj okolo krachu SVB detailne sleduje. V súvislosti s tým však nevníma riziko prenosu do domáceho bankového sektora. „Na Slovensku žiadnu podobnú banku nenájdete, pretože obchodné modely bánk na Slovensku sú konzervatívne a diverzifikovanejšie. NBS aj v poslednej správe o finančnej stabilite z novembra 2022 poukázala na vysokú odolnosť bankového sektora aj v čase stresu,“ zdôraznil hovorca NBS Peter Majer. V prvom rade je podľa odborníkov dôležité nezačať vyberať vo veľkom hotovosť. To je totiž situácia, ktorá môže položiť aj veľké inštitúcie. „Je dobré nemať v jednej banke viac ako 100-tisíc eur, treba mať aj nejakú hotovosť pre prípad, že sa bude realizovať nejaký horší scenár. Dobré je mať aj nejaké zlato a aj iné zložky majetku,“ uzavrel analytik Juraj Karpiš.