Úspory do 100-tisíc vám v banke neprepadnú
Juraj Karpiš, ekonomický analytik INESS
- Určite by som nehovoril, že sa treba obávať o peniaze v bankách. Na druhej strane to, čo spôsobilo problémy, sú štátne dlhopisy, ktoré stratili na cene po spľasnutí dlhopisovej bubliny, vzhľadom na rast úrokov, ktorý sa stal minulý rok. Tie straty sú určite aj v európskych bankách, otázka je, do akej miery sú koncentrované a v ktorých konkrétnych bankách. Slováci by mali od poslednej finančnej krízy postupovať zodpovedne k tomu, koľko peňazí a v akých bankách majú. Je dobré sledovať situáciu, a ak začnú oficiálni predstavitelia hovoriť a ubezpečovať ľudí, že ten bankový sektor je v poriadku, vtedy treba spozornieť.
Ľudia by nemali vo veľkom vyberať úspory
Lukáš Lipovský, analytik spoločnosti XTB
- Veľa bánk má teraz investície v dlhopisoch, čiže sú náchylné na otvorené straty. Teda ak by banka potrebovala veľkú hotovosť, s ktorou nerátala, tak by musela odpredávať dlhopisy a musela by ich odpredať v strate. Celý bankový sektor je v nelichotivej situácii. Problém nastane vtedy, ak ľudia začnú vo veľkom vyberať svoje úspory. Banky totiž v hotovosti držia len 10 % kapitálu, ostatné peniaze sú investované. U nás však nedošlo až k takému razantnému zvýšeniu úrokových sadzieb a nemali také rizikové investície.
Nenechávať peniaze na účtoch
Peter Štadler, spoločnosť WEM
- Slováci sa aktuálne nemusia obávať o svoje úspory. V každom prípade by sme chceli odporučiť všetkým, ktorí držia vyššiu hotovosť na svojich účtoch, aby sa poobzerali po spôsoboch, ako lepšie tieto prostriedky využiť a nenechávať ich na bankových účtoch, kde im z nich inflácia každoročne ukrajuje z hodnoty.