Okolo prípadu, ktorým sa už zaoberá polícia, existuje stále mnoho nejasností. Týka sa tento problém podľa odborníkov aj iných ministerstiev?
Na špionáži ministerstva zdravotníctva by mohli mať záujem politici, ale aj osoby z biznisu. Podľa portálu Živé.sk, ktorý o kauze ako prvý informoval, zatiaľ zostáva záhadou aj to, či šlo len o odpočúvanie zvuku, alebo aj zachytávanie obrazu. Taktiež nie je jasné, či sa tieto záznamy posielali mimo budovy rezortu, alebo po ne niekto pravidelne chodil. Pokúšali sme sa to zistiť priamo na ministerstve, no to je zatiaľ skúpe na slovo: „Vzhľadom na prebiehajúce úkony nie je možné zo strany ministerstva poskytnúť bližšie informácie.“ Rezort aktuálne prechádza zmenami, keď naň po ére ministra Lengvarského nastupuje nový šéf, patológ Michal Palkovič v role štátneho tajomníka.
Druhou tajomníčkou zostáva Lenka Dunajová Družkovská, ktorá mala byť predmetom špionáže. Zariadenia nemali cieliť len na vrcholnú predstaviteľku inštitúcie. Polícia hovorí, že nebude poskytovať viac informácií, aby nemarila trestné konanie.
Nejde o prvý prípad, keď sa spomína špehovanie. Na odpočúvanie sa sťažoval exminister zdravotníctva Marek Krajčí. Vraj odpočúvacie zariadenie v jeho kancelárii mala nájsť dva týždne po jeho nástupe do funkcie jeho asistentka. Na druhý deň, keď sa do kancelárie vrátila, tam však už podľa Krajčího zariadenie nebolo. Krajčí si z toho odvodzoval, že na odpočúvaní sa zrejme podieľali aj ľudia priamo z ministerstva. Polícia jeho prípad uzavrela ešte v auguste 2020 bez zistenia bližších podrobností. „Skúmaním bolo zistené, že zariadenie v stave, v akom bolo zaistené, nebolo možné použiť ako odpočúvacie a ani sledovacie zariadenie,“ konštatovala polícia.