Aktuálne pripravuje priamu komunikáciu so žiadateľmi, aby vedeli, ako vypísať žiadosť, ako v nej uviesť správne dáta, ako udávať stavy, aby mohla agentúra žiadosť akceptovať. Ďalej ako uvádzať pozemky v LPIS, ako identifikovať ekoschémy či ako identifikovať ekopásy. Všetky tieto novinky bude PPA komunikovať prostredníctvom svojich zamestnancov, ktorí poskytnú poradenstvo pre jednotlivé subjekty. Takéto poradenské miesta budú mať žiadatelia k dispozícii v jednotlivých regiónoch. Pôdohospodárska platobná agentúra si uvedomuje dôležitosť jednotnej komunikácie, preto intenzívne komunikuje aj so stavovskými organizáciami, s ktorými chce vytvoriť synergiu medzi agentúrou, stavovskými organizáciami a samotnými žiadateľmi.
Povinnosť preukázať vlastnícky vzťah k ploche
Žiadateľ môže byť úspešný iba vtedy, keď dokáže preukázať, že obhospodaruje plochu a tiež, že ju obhospodaruje právom. Čiže má užívateľský alebo nájomný vzťah k ploche, ktorú deklaruje v žiadosti o priamu platbu. Práve tu robili v minulosti žiadatelia najčastejšie chyby. Nemali správne vytýčené hranice pozemkov a nevedeli preukázať vlastnícke alebo užívateľské právo. V kampani 2023 bude už povinnosť doložiť zoznam vlastníckych či užívateľských vzťahov. Slúžiť na to bude formulár, ktorý bude jednotný pre všetkých žiadateľov. Zmluvy, na základe ktorých žiadateľ hospodári na určitej ploche, musia spĺňať kritérium jednoznačnosti. To znamená, že zo zmluvy musí byť jasné, kto komu plochu prenajíma, na aký čas, musí byť identifikovaná rozloha plochy a podobne. Pokiaľ bude mať žiadateľ tieto formálne náležitosti v poriadku, zvýši svoje šance na úspech svojej žiadosti.
Rýchlejšie a vďaka novým technológiám oveľa presnejšie kontroly
Zníženie chybovosti v žiadostiach priamo ovplyvní výšku kontrolnej vzorky, ktorú musí Pôdohospodárska platobná agentúra skontrolovať. Preto je v záujme všetkých zúčastnených strán, aby bola chybovosť čo najnižšia. Nové programové obdobie sa výrazným spôsobom dotkne práve oblasti kontrol. Napríklad pri kontrolách priamych podpôr bude agentúra oveľa viac využívať satelitné snímanie plôch a tiež geotagované fotografie. Tento spôsob kontroly bude používaný aj pri kontrolách projektových podpôr a, samozrejme, aj pri kontrolách opatrení v rámci organizácie trhu. Z geotagovaných fotografií bude ihneď jasné, ako vyzerali jednotlivé etapy projektu či zámeru. Okrem toho bude týmto spôsobom kontrolovaná aj oblasť ATIS (agrárne trhové informácie) a v tomto prípade bude možné skontrolovať údaje, ktoré poskytne agentúre účastník trhu, s údajmi, ktoré má v účtovnej dokumentácii.
Všetky informácie o novinkách súvisiacich s novým programovým obdobím 2023 – 2027 sú k dispozícii na www.apa.sk.