"Prokurátori by mali byť aktívnejší v boji proti extrémizmu," dodal. Moskva za extrémistov označuje členov opozície či organizácií z radov občianskej spoločnosti, uvádza AFP. Na zozname extrémistických organizácií figurujú aj džihádistické skupiny, Jehovovi svedkovia a od roku 2022 aj americká Meta, materská firma sociálnych sietí Facebook a Instagram.
Vlani bolo 23 zahraničných mimovládnych organizácií v Rusku vyhlásených za "neželané", uviedol na stredajšom stretnutí generálny prokurátor Igor Krasnov. Podľa Putina by prokurátori mali posilniť aj "ochranu základných práv vojakov, účastníkov a veteránov špeciálnej vojenskej operácie" na Ukrajine. Moskva používa slovné spojenie "špeciálna vojenská operácia" pre označenie vojny na Ukrajine, ktorú Rusko rozpútalo 24. februára.
"Vytvárame rozsiahle pozitívne zmeny zamerané na posilnenie suverenity krajiny a jej budúcnosti," dodal Putin. Krátko po ruskej invázii na Ukrajinu ruský parlament prijal nové zákony. Obsahujú dlhoročné tresty a pokuty pre tých, čo vedome šíria údajne nepravdivé informácie alebo diskreditujú ruské ozbrojené sily.
Najmenej 19.500 ľudí, ktorí protestovali voči vojne na Ukrajine, bolo zadržaných, vyplýva z údajov nezávislého združenia OVD-Info.