TASR informuje podľa portálu britského denníka The Guardian. Cvičenia "pomôžu prehĺbiť praktickú spoluprácu medzi námornými silami účastníckych krajín – a dodať pozitívnu energiu regionálnemu mieru a stabilite", napísalo ministerstvo.
Biely dom nie je spoločnými taktickými cvičeniami znepokojený, vyhlásil hovorca John Kirby. "Samozrejme, budeme to sledovať, monitorovať, aby sme mali istotu, že z tohto cvičenia neplynie žiadna hrozba pre naše národné bezpečnostné záujmy alebo záujmy našich spojencov a partnerov v regióne. Ale štáty mávajú cvičenia. My ich máme neustále. Budeme to sledovať najlepšie, ako vieme," povedal pre americkú televíziu CNN.
Čína a Irán zostali spojencami Ruska aj počas jeho invázie na Ukrajinu. Irán zásobuje Moskvu dronmi, ktorá nimi útočí na ukrajinskom území. Peking nezásobuje Rusko zbraňami a ani inváziu otvorene nepodporuje, ale zachováva si s ním blízke obchodné vzťahy a odmieta vojnu odsúdiť.
Ománsky záliv leží v severozápadnej časti Arabského mora. Na západe je spojený Hormuzským prielivom s Perzským zálivom. Rusko, Čína a Irán mali podobné cvičenia aj vlani a v roku 2019.