Projekt stavebných úprav rieši návrh nových strešných vrstiev tak, aby boli splnené požiadavky na tepelný odpor podľa aktuálnych noriem. „Na vrchnú hydroizoláciu budú položené vegetačné vrstvy a extenzívny porast zo suchomilných rastlín. Substrát spolu s rastlinami bude chrániť strešnú konštrukciu pred extrémnymi vplyvmi počasia. Súčasťou stavebných prác je demontáž a následná montáž bleskozvodu vrátane jeho revízie," priblížila rozsah prác Zigová.
Primátor mesta Peter Fiabáne upriamil pozornosť na skutočnosť, že budova úradu bola postavená pred takmer štyrmi desiatkami rokov. „Preto je dôležité, aby dnes spĺňala nielen technologické či úsporné, ale tiež ekologické parametre. Zelené strechy patria k jedným z adaptačných opatrení, ktoré prinášajú do miest príjemnejšiu klímu a robia ich odolnejšími. Ich benefity sa prejavia aj na redukcii nákladov na vykurovanie a chladenie,“ vysvetlil dôvody prechodu na inovatívnu strechu Fiabáne.
Pozitívnymi argumentmi realizácie zelenej strechy je podľa jeho slov najmä produkcia kyslíka a filtrácia škodlivín zo vzduchu. „Vegetačná strecha bude mať jednak estetickejší vzhľad a zároveň bude mať výrazný vplyv na zadržiavanie vody na území mesta, ochladzovanie klímy a tlmenie hluku okolitého prostredia,“ doplnil žilinský primátor.