Náročná operácia
Aby si mohol pripnúť 238 cm dlhé lyže a pustiť sa rýchlosťou vyše 200 km/h dole svahom, musel absolvovať ojedinelú a náročnú operáciu srdca, ktorá mu zachránila život.
„Začalo sa to v polovici roka 2019 operáciou roztrhnutých väzov kolena a následnou embóliou. Vtedy mi zistili vážny problém na srdci, konkrétne s ascendentnou aortou, ktorý bolo treba okamžite riešiť. Komplikovala to pandémia a operácia sa neustále odkladala. Nakoniec sa na to podujal profesor Jan Pirka z pražského IKEM-u. Túto operáciu urobil ako prvý v Európe a mňa prišiel operovať do Košíc spolu s doktorom Františkom Sabolom. Vďaka ich profesionalite všetko dopadlo výborne a ja dnes opäť žijem a športujem,“ usmial sa Michal, ktorý doplnil, že lekári veľmi neverili v jeho rýchly návrat k vrcholovému športu.
Veď len rozrezané rebrá zrastajú viac ako pol roka. Lenže on sa už po roku a pol postavil na štart majstrovstiev sveta, kde skončil siedmy.
Výstroj rýchlostného lyžiara
1. aerodynamická kombinéza so spojlermi (oblieka sa len na termobielizeň)
2. špeciálne palice a rukavice
3. extrémne dlhé lyže - 238 cm
4. aerodynamická prilba (pretekár počas jazdy pozerá len dole pred seba)
Ascendentná aorta
- Lyžiar Bekeš mal problém s aortou, teda najväčšou tepnou, ktorá smeruje od srdca smerom nahor a akékoľvek jej poškodenie ohrozuje život. Keď je aorta enormne rozšírená, hrozí, že praskne. Ak by k tomu došlo, nastáva okamžitá smrť. Vymeniť poškodenú časť tejto mohutnej tepny je nesmierne náročné a zložité, no lekárom sa to podarilo a športovec dostal sčasti umelú aortu.