Z hľadiska ústavy je to problém
Vincent Bujňák, expert na ústavné právo
- Poskytnutie MiG-ov napadnutej Ukrajine je aj podľa mňa zásadnou otázkou zahraničnej politiky, a teda odvolaná vláda na to podľa Ústavy nemá právomoc. Ústavne čisté riešenia pritom existujú na strane troch orgánov, z ktorých každý by mohol vyvinúť iniciatívu. Hlava štátu tým, že by vymenovala novú vládu, ktorá by mala plný rozsah právomocí a nebol by žiadny problém.
Konať môže aj NR SR - ak Ústavu považuje za nevyhovujúcu alebo je tam podľa nej nedostatočné znenie, vie ju zmeniť cez ústavný zákon. A tretí spôsob má v rukách vláda, ktorá by sa mohla obrátiť na Ústavný súd. Mohla by od neho žiadať, aby pozastavil účinnosť toho, že má obmedzené právomoci, teda napadnúť ústavný zákon z roku 2011, ktorý toto zaviedol. Ak by sa nepostupovalo ani jedným z týchto spôsobov, bol by to problém z hľadiska Ústavy.
Migy by už u nás len hnili
Pavel Macko, generál vo výslužbe
- Ak niekto požaduje spoločný postup s EÚ a NATO, tak treba povedať, že EÚ nás v poskytnutí migov podporuje, pretože nám za to ponúka kompenzáciu z Mierového nástroja EÚ. Poskytnutie migov Ukrajine v žiadnom prípade neoslabí našu obranyschopnosť. Tieto stíhačky už nikdy nebudú použité na našu obranu. Pridú nové, ktoré objednal Smer z USA. Nemá zmysel držať ich a nechávať ich za náklady našich občanov hniť alebo hrdzavieť v skladoch. Najúčinnejšou pomocou pre náš vlastný národ je to, že podporíme ten ukrajinský, aby dokázal zastaviť ruskú agresiu.
MiG-29
- Stíhačky vyvinuté v Sovietskom zväze v 70. rokoch
- Slovensko má k dispozícii 11 kusov
- Funkčných je len 5 alebo 6 kusov, zvyšné sú vhodné už len na súčiastky
- Maximálny dolet: 2 300 km
- Maximálna rýchlosť: 2,3 machu
- Dĺžka: 17,3 metra
- Rozpätie krídel: vyše 11 metrov