Podľa britských vedcov je potrebné aktualizovať informačné letáky pre pacientov o možných rizikách prerušenia semenovodov. Aj keď môže dôjsť po zákroku k opuchu v miešku a miernej bolestivosti semenovodov, vážne riziká sú veľmi zriedkavé.
Tím zo Spojeného kráľovstva vykonal revíziu 99-tisíc zákrokov a skúmal výskyt závažných komplikácií ako je napríklad infekcia. Operácia sa zvyčajne vykonáva ambulantne v lokálnej anestézii a trvá pätnásť minút. Približne u jedného z tisíc (0,2%) sa vyskytla chronická bolesť miešku, čo je jedna z najvýznamnejších komplikácií. Napriek tomu bežne používaný informačný leták pre pacientov uvádza, že sa to týka až jedného z dvadsiatich mužov.
Podobne sa uvádza, že počet pooperačných infekcií vyžadujúcich antibiotiká je dve až desať percent, no tím zistil, že je to len niečo málo cez jedno percento. U necelých dvoch percent mužov v štúdii sa objavila krvná zrazenina alebo hematóm miešku, zatiaľ čo v letákoch sa uvádza, že riziko je dve až desať percent.
„Vazektómia je veľmi spoľahlivá a bezpečná antikoncepčná metóda. Dúfame, že náš výskum bude zahrnutý do pokynov, ktoré poskytujú informácie o vazektómii a jej rizikách,“ tvrdia autori z Británie. Muži sa vazektómii väčšinou bránia, pretože je to zákrok len ťažko zvrátiteľný. Muž teda prichádza trvalo o plodnosť. Napojiť znova semenovody možno iba náročným mikrochirurgickým zákrokom.