Tá tiež konštatuje, že mučenie používané ruskými vojakmi, ako aj vzdušné útoky na ukrajinskú energetickú infraštruktúru, by mohli predstavovať zločiny proti ľudskosti. Správa v niektorých prípadoch kritizuje aj ukrajinské ozbrojené sily. Spomína dva prípady mučenia ruských zajatcov, ktoré podľa nej spĺňajú definíciu vojnových zločinov.
"Mnoho prípadov úmyselného zabitia, nezákonného väznenia, znásilnenia a aktov sexuálneho násilia bolo spáchaných pri domových prehliadkach, ktorých cieľom bolo nájsť stúpencov ukrajinských ozbrojených síl alebo zbrane," uvádza sa v správe. Ruské sily podľa nej zadržiavali svojvoľne zatknuté osoby v často preplnených celách, kde panovali otrasné podmienky. "V jednom prípade zomrelo v dôsledku neľudských podmienok v pivnici školy desať starších ľudí, zatiaľ čo ostatní zadržaní, vrátane detí, museli zostať v rovnakej miestnosti s telami zomretých," tvrdí správa. Uvádza tiež, že v niektorých prípadoch museli znásilňovanie prihliadať rodinní príslušníci, a to aj vrátane detí.
Komisia UNHRC poverená vypracovaním správy uviedla, že jej členovia vycestovali na Ukrajinu osemkrát a navštívili 56 miest a obcí. Okrem iného hľadali hroby a miesta určené na zadržiavanie a mučenie ľudí a tiež analyzovali fotografie spolu so satelitnými snímkami. Vypočutých bolo 600 obetí. Podľa údajov OSN bolo od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu zabitých viac ako 8000 civilistov a viac ako 13.000 ich bolo zranených. Tieto údaje však odrážajú zrejme iba zlomok skutočného počtu, uviedla komisia.