Problematické sú aj prípady, keď je dieťa týrané, alebo keď nesúhlasí s prítomnosťou rodiča, ale aj pri rôznych diagnózach, kde je podľa Horváthovej potrebné posudzovať, či je prítomnosť rodiča vhodná.
Horváthová tiež ozrejmila, že s predkladateľmi komunikovali aj pred rokom a pol, keď návrh neprešiel, a za ten čas sa podľa nej z hľadiska ich výhrad nič nezmenilo. "Keďže sme vedeli, že s inou verziou by predkladatelia nesúhlasili, rozhodli sme sa postupovať tak, že vystúpime v rozprave, povieme na to svoj názor a pripravíme pozmeňujúci návrh, ktorý by naše obavy reflektoval," ozrejmila.
Podľa ich návrhu by malo dieťa pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti právo na prítomnosť sprevádzajúcej osoby, ak jej prítomnosť nenaruší alebo nenarúša poskytovanie zdravotnej starostlivosti, alebo ak neexistujú iné závažné dôvody. Lekár by tiež mohol vylúčiť prítomnosť osoby v prípade podozrenia o týraní alebo zneužívaní dieťaťa. Predkladateľka návrhu Vladimíra Marcinková (SaS) uviedla, že takéto situácie sú už upravené v legislatíve.
Marcinková napokon novelu stiahla, pretože prešiel pozmeňujúci návrh z dielne OĽANO, ktorý podľa nej zásadne menil pôvodný návrh a rozširoval ho. OĽANO ju podľa jej slov o svojich krokoch vopred neinformovalo. Tvrdí, že na výboroch v parlamente prešli k jej návrhu zmeny, ktoré boli dohodnuté s rezortom zdravotníctva.