Tieto zmenené stavy vedomia u našich blízkych príbuzných vysvetľujú, prečo po nich túžime tiež. Evidentne máme túto vlastnosť spoločnú a opice vyhľadávajú zmenené stavy vedomia už milióny rokov.
„Paralela medzi tým, čo robili títo primáti, a tým, čo robia ľudia, je viac ako náhodná,“ tvrdia vedci z University of Warwick a University of Birmingham, ktorí sa výskumom „otáčania“ okolo osi zaoberali. Vo svojej štúdii pozorovali vyšších primátov – gorily, šimpanza, bonoby a orangutanov – ktorí sa otáčali tak, aby sa im zámerne točila hlava.
„Každá kultúra si našla spôsob, ako sa vyhnúť realite prostredníctvom zvláštnych rituálov, praktík alebo obradov. Táto ľudská vlastnosť vyhľadávania zmenených stavov vedomia je historicky a kultúrne natoľko univerzálna, že sa ponúka zaujímavá možnosť, že sa jedná o niečo, čo bolo potenciálne zdedené po našich evolučných predkoch. Ak by to tak skutočne bolo, malo by to obrovské dôsledky na to, ako uvažujeme o schopnostiach poznávania a emocionálnych potrebách moderného človeka,“ tvrdí docent Adriano Lameira z Univerzity vo Warwicku.