Jej manžel bol podľa obvinení členom Islamského štátu, pričom v tomto duchu vychovávali v Sýrii aj svoje deti.
Portálu postoj.sk sa podarilo stretnúť s jedným z nich, 17-ročným chlapcom, ešte pred príletom na Slovensko. Tínedžer pred príletom strávil 4 roky v repatriačnom centre v meste Al-Huri. Renátin syn žil od narodenia s mamou, otcom a so sestrou v Egypte a na toto obdobie spomína len v dobrom.
„Chodil som do školy, kým otec pracoval ako zubár, mama sa starala o mňa so sestrou, aby nikomu nič nechýbalo,“ povedal mladý chlapec redaktorke portálu postoj.sk, ktorá sa s ním stretla krátko predtým, ako ho spolu s mamou a so sestrou na hraniciach Sýrie a Iraku vyzdvihol slovenský vládny špeciál.
Náhly odchod otca
V roku 2014, keď mal chlapec 8 rokov, otec náhle odišiel do Sýrie a pol roka sa nevideli. Podľa uznesenia o vznesení obvinenia tak urobil za účelom, aby sa stal členom teroristickej skupiny ISIS. „Veľmi mi chýbal, hneval som sa na neho. Keď som sa mamy pýtal, kam išiel, povedala iba, že išiel do Sýrie a ona tam ísť nechce,“ povedal Renátin syn.
Podobne na manželov odchod reagovala aj jeho mama. Vlastne väčšia časť egyptskej rodiny s otcovým odchodom do Sýrie nesúhlasila. Niet divu, odchod do vojnou zmietanej krajiny sa nezdal byť správnym krokom. Postupom času však otec rodine chýbal stále viac a viac. „Mama bola nervózna a takmer nepretržite sledovala televíziu. Predovšetkým správy, aby vedela, čo sa deje v krajine, do ktorej išiel otec,“ hovoril chlapec. Približne po polroku mama rozhodla, že pôjdu za ním.