Komár, včela či osa: Viete, koho uštipnutie bolí najviac?
8. 4. 2014, 14:00 (aktualizované: 29. 5. 2020, 12:33)

Zdroj: http://io9.com
Bolesti, ktoré pocítite pri poštipnutí hmyzom sa líšia a môžu spôsobiť rôzny rozsah prejavov.

Zdroj: anc

Zdroj: anc

Zdroj: anc
Galéria k článku
Stupnicu bolesti uštipnutia hmyzom vytvoril americký lekár Justin O. Schmidt už v roku 1983. Podľa neho sa bolesť odvíja od množstva jedu, ktorý pri uštipnutí prenikne do organizmu. Vytvoril preto stupnicu od 1 do 4, podľa toho, aká silná je bolesť.
Komár piskľavý
Takmer žiadnu bolesť necítime pri uštipnutí komárom. Ten je rozšírený po celom Slovensku. Najvyšší výskyt je od jari až do prvých mrazov. Krv pritom sajú len samičky, samce túto schopnosť nemajú.
Mravec lesný
Mraveniská si buduje najmä v ihličnatých lesoch. Ak mravce zaznamenajú narušiteľa, okamžite začnú útočiť. Štipnutie mravcom je bolestivé a veľmi svrbí.
Včela medonosná
Tento hmyz útočí, keď sa cíti v nebezpečenstve. Spolu s dávkou jedu zanechá v rane aj žihadlo. To treba vybrať, aby nedošlo k infekcii. Miesto uštipnutia je červené a bolestivé. Niektorí ľudia sú na jed včely alergickí.
Osa obyčajná
Osy bodajú, keď sú podráždené. Obeti pomocou žihadľa vpichnú do tela jed, ktorý spôsobí nepríjemnú bolesť
Tarantula hawk
Najvyššie miesto v stupnici uštipnutia hmyzom získala táto strašidelná osa. Jej žihadlo meria 7 mm. V našich zemepisných šírkach sa nevyskytuje. Človek, ktorý bol uštipnutý touto osou, to opísal ako zásah 20 tisíckami voltov.
Prevencia
Dajte si pozor, kam šliapete, môžete omylom zasiahnuť mravenisko. Obzvlášť nebezpečné je jedenie a pitie na voľnom priestranstve. Osy zacítia pach jedla až do diaľky niekoľkých kilometrov. Lepšie je hmyz si nevšímať.
Autor: © Nový Čas