Na oboch vydal súd medzinárodný zatykač. Kremeľ ho odmieta, americký prezident Joe Biden ho, naopak, označil za oprávnený. Podľa odborníkov na medzinárodné právo sa však Putin ocitne pred sudcami najskôr až vtedy, keď v Rusku padne jeho režim a prestane byť hlavou štátu.
Putin a Ľvovová-Belovová sú podľa Medzinárodného súdu v Haagu zodpovední za nezákonný presun ukrajinských detí z okupovaných oblastí Ukrajiny do Ruska. Pri rozhodnutí sa súd riadil príslušnými článkami Rímskeho štatútu ICC.
Iba toaletný papier?!
Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov označil zatykač za neslýchaný a neprijateľný. Podpredseda Rady bezpečnosti Ruskej federácie Dmitrij Medvedev ho prirovnal k toaletnému papieru. Šéf Bieleho domu Biden naopak povedal, že tento krok je veľmi dôležitý, pričom pripomenul, že Spojené štáty nie sú členom ICC.
Podľa bývalého vyšetrovateľa pri Medzinárodnom trestnom tribunáli pre bývalú Juhosláviu Vladimíra Dzura je však šanca dostať Putina a jeho komisárku pred súd v Haagu nulová. „Zatknutie prezidenta Vladimira Putina, teda prezidenta, ktorý je v Rusku stále pri moci, je prakticky neuskutočniteľné. Predpokladám, že rovnako to bude aj v prípade Belovovej. Nie je cesta, ako ich pred tribunál predviesť, pokiaľ by sa nezmenila situácia v Rusku a Putin by nebol fakticky zvrhnutý,“ cituje Dzura idnes.cz.
Podobný názor má podľa českého spravodajského portálu aj bývalá prokurátorka niekdajšieho Medzinárodného trestného tribunálu pre bývalú Juhosláviu Anna Richterová. „Nedá sa robiť nič iné, len čakať,“ povedala. „ Pokiaľ by sme to porovnali s tribunálom pre bývalú Juhosláviu, napríklad Slobodan Miloševič sa pred súd dostal až v roku 2001, napriek tomu, že vojna sa skončila už v roku 1995. Nikto neveril tomu, že sa to stane,“ vyjadrila sa Richterová.