Cieľom tejto iniciatívy je upriamiť pozornosť verejnosti na ľudský mozog, jeho činnosť a tiež na možné ochorenia. Vedeli ste, že cievna mozgová príhoda sa niekomu na Slovensku prihodí v priemere každých 72 hodín? Našťastie, za posledných 100 rokov sme dosiahli v terapii a liečbe pacientov veľký pokrok.
Podľa štatistík je až 25 % pacientov s prekonanou náhlou CMP mladších ako 60 rokov a až 15 % pacientov je mladších ako 40 rokov. Ale kým v minulosti viedla buď k smrti, alebo trvalej invalidite, dnes cievna mozgová príhoda nemusí znamenať koniec.
Nádej pre pacienta
Liečba sa v priebehu uplynulých 100 rokov výrazne zlepšila. „Je to najmä vďaka pokroku v medicíne a vývoju nových diagnostických a terapeutických metód a technológií. Napríklad v minulosti bola liečba obmedzená na základné prvky, ako je odpočinok a podávanie liekov na zmiernenie príznakov, približne od 80. rokov sa začali používať chirurgické zákroky, ako bola karotidová endarterektómia, ktorá spočíva v odstránení krvných zrazenín pri akútnej príhode a aplikovanie tzv. stendov za účelom rozšírenia zúženej cievy,“ hovorí neurológ Pavel Traubner.
„V súčasnosti sú k dispozícii aj nové terapeutické metódy, ako je endovaskulárna trombektómia, ktorá umožňuje efektívnejšie odstraňovanie krvných zrazenín,“ vysvetľuje. Moderná rehabilitačná starostlivosť a fyzioterapia pomáhajú pacientom zlepšiť ich pohyblivosť a funkčnosť. Stále však platí, že pri CMP ide o situáciu, ktorá je nebezpečná a vyžaduje si okamžitý zásah odborníkov.
„Vďaka rýchlemu zásahu stúpa aj počet ľudí, ktorí cievnu mozgovú príhodu prežijú. Aj tu zohráva kľúčovú úlohu čas, ideálne je, ak sa s rehabilitáciou začne ešte v nemocnici na akútnom lôžku,“ dáva nádej Jarmila Petrovičová, odborníčka na fyzioterapiu, balneológiu a liečebnú rehabilitáciu.