Skupina Cord Blood Center spolu s Eurocordom-Slovakia zabezpečuje od roku 2001 program bezplatných indikovaných odberov a uchovania pupočníkovej krvi novorodencov. "Od začiatku programu sa na Slovensku uskutočnilo viac ako 140 bezplatných súrodeneckých indikovaných odberov, pričom pupočníkovú krv od svojho mladšieho brata či sestry dostalo ako liečebný prostriedok päť malých pacientov. Program je financovaný spoločnosťou Cord Blood Center, z grantov a sponzorských príspevkov," informoval dnes na stretnutí s novinármi zakladateľ a riaditeľ spoločnosti Cord Blood Center doktor Zohdy Hamid.
Najnovšie poznatky v oblasti regeneratívnej medicíny ukazujú liečebný potenciál kmeňových buniek z pupočníkovej krvi pri stále nových diagnózach. Od tohto roka získajú preto možnosť bezplatného odberu a uchovania vlastnej pupočníkovej krvi aj predčasne narodené deti (narodené pred začiatkom 28. týždňa tehotenstva) a deti, u ktorých ja hneď po pôrode jasné, že majú, alebo budú mať problémy. U predčasne narodených detí je totiž vyššie riziko vzniku detskej mozgovej obrny, vysvetlil Hamid. "Doteraz sme robili asi 20 odberov ročne, teraz, po rozšírení programu predpokladáme až 300 odberov ročne," dodal.
Košický neonatológ, prednosta Kliniky neonatológie Lekárskej fakulty UPJŠ a Detskej fakultnej Nemocnice v Košiciach, Peter Krcho potvrdil, že počet predčasne narodených detí v posledných rokoch stúpa nielen v skupine sociálne rizikových matiek, ale aj u vzdelaných a sociálne dobre zabezpečených matiek.
"Snažíme sa urobiť pre záchranu nezrelých, ale aj zrelých novorodencov maximum, ale náš boj s prírodou má svoje limity. Preto vidím novú možnosť v liečbe týchto detí pomocou kmeňových buniek z pupočníkovej krvi v situáciách, keď sa naše terapeutické možnosti vyčerpali, alebo keď vieme, že trvalé následky sú nezvratné. Presné načasovanie optimálnej a účinnej liečby musia však stanoviť klinické štúdie, do ktorých by sme sa mali zapojiť aj my," spresnil Krcho. Dodal, že stále ide o experimentálnu liečbu.
Manažérka medicínskych aplikácií spoločnosti Cord Blood Center Zuzana Halásová novinárov informovala o zahraničných klinických štúdiách, ktoré sa realizujú najmä v USA. Najznámejšiu z nich zastrešuje Duke University Medical Center, kde sa lieči aj šesťročná pacientka zo Slovenska. Ako uviedla, už aj na Slovensku bola schválená klinická štúdia overujúca experimentálnu liečbu detskej mozgovej obrny podaním vlastných kmeňových buniek z pupočníkovej krvi. Slovenská klinická štúdia je v štádiu posledných príprav a bude sa realizovať nasledujúcich päť rokov, dodala Halásová.
Na stretnutí sa zúčastnila aj Katarína Macková, členka Občianskeho združenia Slnko deťom, ktorá je matkou dvoch chorých dcér. Zdôraznila, že združenie spája rodiny s deťmi s diagnózou detskej mozgovej obrny a snaží sa im poskytnúť čo najviac informácií o možnostiach zlepšenia stavu ich detí.