Vojna začala najvážnejšiu konfrontáciu Ruska so Západom od kubánskej raketovej krízy v roku 1962. Ruská armáda utrpela na Ukrajine sériu porážok, zatiaľ čo Západ uvalil na ruskú ekonomiku doteraz najtvrdšie sankcie. Ruskému partnerstvu s Čínou sa teraz dostáva väčšej pozornosti, pričom USA sa obávajú, že Peking možno zvažuje dodávky zbraní Moskve. Peking to poprel a na oplátku obvinil Západ z podporovania vojny na Ukrajine, dodal Reuters.
Si podľa agentúry Interfax tiež poďakoval Putinovi za podporu Číny a vyhlásil, že si Rusko vybral ako cieľ svojej prvej zahraničnej cesty po znovuzvolení, rovnako ako pred desiatimi rokmi, keď sa prvýkrát stal predsedom ČĽR, pretože Rusko a Čína sú dobrí susedia. Hovoril tiež o "strategickej spolupráci" medzi oboma krajinami, ktoré majú "veľa spoločných či podobných cieľov".
Ruský prezident zase ocenil "kolosálny krok vpred", aký podľa neho Čína urobila za posledných desať rokov pod vedením jeho o hosťa, čo Rusko "trošku závidí". Ruský a čínsky systém hospodárskeho rozvoja a posilňovania štátu je podľa Putina "oveľa efektívnejší" ako v mnohých iných krajinách, čo je "zjavný fakt". Číne sa podľa ruského prezidenta darí zosúladiť trhové mechanizmy s "presvedčivým politickým kurzom". V utorok majú byť na programe otázky ekonomickej spolupráce.
Obe veľmoci opísali návštevu ako príležitosť na prehĺbenie "neobmedzeného priateľstva". Čína vníma Rusko ako zdroj ropy a plynu pre svoju energeticky hladnú ekonomiku a ako partnera, ktorý sa stavia tomu, čo obe veľmoci považujú za americkú nadvládu nad globálnymi záležitosťami. Obe krajiny, ktoré patria medzi päť stálych členov Bezpečnostnej rady OSN, tiež organizujú spoločné vojenské cvičenia.