Pomôže UNESCO?
Premiér Eduard Heger sa po porade s primátorkou Nadeždou Babiakovou rozhodol uskutočniť v Banskej Štiavnici o dva týždne výjazdové rokovanie vlády, na ktorom sa prijme rozhodnutie, ako to bude s obnovou mesta. „Škoda je rozsiahla, bolo zasiahnutých spolu sedem budov, mnohé strechy zhoreli do tla,“ rekapituloval Heger v O 5 minút 12 na RTVS. „Štát sa, samozrejme, postará o to, aby sme tento klenot kultúrneho dedičstva, ktoré je ako jediné naše mesto zapísané v UNESCO, zachránili čo najrýchlejšie a dali celé mesto do pôvodného stavu,“ sľúbil Heger.
Okrem pomoci zo strany vlády chce preskúmať aj možnosť financovania z európskych prostriedkov. „Okamžite som sa obrátil aj na ministerku Veroniku Remišovú, aby hľadala spôsob, ako nájsť peniaze z eurofondov, budeme kontaktovať Európsku komisiu, či nám s tým vie pomôcť, keďže ide o také vzácne mesto,“ hovorí Heger. Aktivity rozbehla aj ministerka kultúry Natália Milanová, ktorá bola s Hegerom a ministrami obrany a vnútra osobne na mieste nešťastia.
„Komunikujeme so stálou delegátkou SR pri UNESCO o možnej expertnej a materiálnej pomoci zo strany UNESCO, okamžitú pomoc nám nezištne ponúka aj český partner, kde komunikujeme s generálnym riaditeľom Národního muzea,“ referuje Milanová.
Bez poistenia
Prekvapujúce je, že budovy vo vlastníctve štátu, Slovenského banského múzea, Berggerichtu a Galérie J. Kollára, neboli poistené. „Škody budeme vymáhať od pôvodcu požiaru. Čo bolo jeho príčinou, skúma teraz polícia,“ pripomenul minister životného prostredia Ján Budaj. Prečo objekty neboli poistené, sa bude podľa neho prešetrovať.
Najdôležitejšie je vyčíslenie škôd
Slovensko v marci roku 2012 zasiahol požiar hradu Krásna Hôrka v okrese Rožňava. Ani 11 rokov po ňom stále nie je ukončená jeho rekonštrukcia a nie je sprístupnený návštevníkom. Na obnovu hradu schválila vláda SR takmer 35 miliónov eur. Všetky práce v rámci projektu majú byť dokončené do troch rokov.