Nemecké vojsko sa rozhodlo pomstiť miestnym za ich pomoc partizánom. Pred gréckokatolíckym kostolom zhromaždilo 34 mužov a pokúsilo sa všetkých zastreliť. Dvaja, Andrej Stropkovský a Michal Medvedz pod mŕtvymi telami prežili. Fašisti následne dedinu podpálili. Vďaka virtuálnej realite, pri ktorej si návštevníci nasadia špeciálne okuliare, však možno vidieť, ako vyzerala spustošená dedina.
Podľa zachovaných historických záznamov ju vytvoril historik Juraj Kasarda v spolupráci s obcou a Okresným úradom v Stropkove. „Návštevníci tejto výstavy sa pomocou technológie virtuálnej reality ocitnú v Tokajíku v roku 1944, stanú sa súčasťou príbehu a spolu so zastrelenými mužmi prežijú ich posledné chvíle života. Následne sa ocitnú na mieste tragédie niekoľko rokov po vojne, kde sa dozvedia, čo sa stalo s dvoma preživšími a pokračovanie príbehu. Následne sa premiestnia do vypálenej obce, po ktorej sa budú môcť virtuálne prejsť a uvedomiť si rozsah deštrukcie obce,“ uviedol Kasarda.
Z novej prezentácie sa teší aj starostka Jana Medvecová. „Sme veľmi radi, že sme takto mohli obohatiť naše múzeum,“ vraví. Celkové náklady boli 24-tisíc €, ale záujemcovia si môžu prezentáciu pozrieť zadarmo.