Viac ako 4 miliardy, ktoré poľnohospodárske subjekty získajú v rokoch 2023 až 2027, pocítia nielen ony, ale v konečnom dôsledku my všetci. Ide o výnimočne vysokú sumu a svoj podiel na tom má aj fakt, že sa podarilo výrazne zvýšiť podiel spolufinancovania z národného rozpočtu. Jej rozdelenie medzi žiadateľov patrí medzi kľúčové služby Pôdohospodárskej platobnej agentúry, teda banky pre poľnohospodárov. V nasledujúcich rokoch bude kľúč rozdeľovania financií z európskeho a štátneho rozpočtu jasný.
Podpora malých farmárov
Prioritami pre nasledujúce roky bude konkurencieschopnosť, sebestačnosť a ekologický prístup. Okrem toho sa pozornosť upriami predovšetkým na malých farmárov.
Aspoň 20 % poľnohospodárskej pôdy v eko režime
Už dnes je jasné, že sa zníži objem pestovania obilnín a olejnín a dôraz bude upriamený skôr na špeciálnu rastlinnú výrobu a živočíšnu výrobu. Stovky miliónov eur pôjde do zelených opatrení. Cieľom je, aby aspoň 20 % poľnohospodárskej pôdy bolo obhospodarovaných v ekologickom režime.
Eko-schémy
Novým prvkom poľnohospodárskej politiky sú eko-schémy. Každý členský štát má povinnosť eko-schémy zavádzať, ale pre poľnohospodárov sú dobrovoľné. Môžu sa rozhodnúť, či budú plniť podmienky podpory a finančné prostriedky získajú, alebo sa do eko-schém nezapoja. Už dnes je však v praxi vidieť, že samotní poľnohospodári chápu potrebu zelenej transformácie. To predpokladá zvýšenú finančnú náročnosť, a preto sa počíta s tým, že eko prístupy budú podporované vyššími podporami. Slovensko bude uplatňovať dve eko-schémy. Celofarmovú eko-schému a eko-schému Dobré životné podmienky zvierat – Pastevný chov.
Celofarmová eko-schéma
Celofarmová eko-schéma je hektárová platba vyplácaná každý rok. Cieľom celofarmovej eko-schémy je zlepšiť štruktúru ornej pôdy, podporiť biodiverzitu a zmierňovať negatívne následky klimatickej zmeny. V rámci celofarmovej eko-schémy bude podporované vytvorenie neproduktívnych plôch a deliacich prvkov, tzv. biopásov. Pri posudzovaní plnenia kritérií sa bude prihliadať napríklad na to, či je na trvalých trávnych porastoch odložený termín kosenia alebo, aký je zvolený spôsob hnojenia.
Eko-schéma Dobré životné podmienky zvierat – Pastevný chov
Platba na dobytčiu jednotku je farmárom dobre známa a uchádzajú sa o ňu každoročne aj teraz. Vedenie agrorezortu považuje za dôležité udržať pastierstvo, keďže chápe prínos v regiónoch. Práve pastierstvo má preukázateľne pozitívny vplyv na životné podmienky zvierat. Tak ako v prípade zeleného pestovania, aj v prípade chovu zvierať na pastvinách ide o finančne náročnejšiu činnosť. Preto táto eko-schéma bude kompenzovať zvýšené náklady a aj takto podporí záujem o takýto spôsob chovu.
Viac informácií o podporách a pravidlách ich prideľovania je k dispozícii na www.apa.sk.